Малокръвието е болест, при която съдържанието на хемоглобина и на червените кръвни телца са намалени. Съдържанието им при мъже и жени е различно. Средно при мъжете хемоглобинът е 100 %, а когато падне под 90 % се приема за нискък.
При жените нормалното е 90%, а под 80% се приема, че вече има анемия. Когато червените кръвни телца спаднат под 4.5 млн. за мъжете и 4 млн. в 1 куб. мм кръв за жените, също се приема, че вече има анемия.
Като причина за появата на анемия може да е голямата загуба на кръв, а може и да е резултат на повишеното разпадане на кръвните телца. Липсата на вещества, способстващи образуването на червените кръвни телца и хемоглобина също помагат. Други причинители са някои инфекции и интоксикации, недохранване, смущения в храносмилането и туморни образувания.
За да избегнете появата на анемия трябва да се предпазвате от причините, способстващи за появата й, като най-вече водите природосъобразен начин на живот. При появата на заболяването кръвоизлиянието преди всичко трябва да се спре и да се възстанови изгубената кръв.
Лечението на първо място се търси при медицинско лице, като най-често се налага кръвопреливане. След това се налага лечение за общо засилване на организма, съобразено със състоянието и особеностите на организма. Налага се диета.
Диетата при малокръвие включва продукти, съдържащи големи количества желязо. Вегетариснският тип хранене е напълно изключен. Говеждо месо, бъбреци, сърце и свински черен дроб са от най-препоръчваните храни, тъй като са най-богати източници на желязо. В менюто също така трябва да се включат яйца, сушени плодове, бобови растения, соя, коприва, спанак и орехи.
Когато варите продуктите е препоръчително водата също да се консумира, тъй като желязото е водоразтворим елемент. Приемът на витамин C пък ще ускори абсорбацията на желязото.
Друг важен елемент, който трябва да включите във вашата диета в борбата с анемията, са прясно изцедените сокове. Най-полезен е този от нар, както и от цвекло - те се усвояват бързо и способстват за лесното образуване на червени кръвни телца. Преди употреба обаче трябва да преседи час-два в хладилника.
Зеленчуци от рода на лук, чесън, боб, грах, както и пълнозърнестите храни също повишават количеството на желязо в организма.
При лечение на малокръвие е най-важно болният да знае, че тази болест се лекува, но трябват упоритост и постоянство.
Коментари