Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Мравчена киселина - всички ползи и приложения

Мравчена киселина - всички ползи и приложения

редакция:
Мравчена киселина - всички ползи и приложения

Всеизвестен факт е, че мравките са разпространени почти по цялото земно кълбо. Уникалните свойства на киселината, която се извлича от червени мравки, или по-скоро от жлезите на коремната им кухина, са известни от повече от три века.

Още нашите баби са знаели, че мравчената киселина има изразен аналгетичен ефект. Поради наличието на аналгетичен ефект това вещество започва да се използва в народната медицина. Народните лечители правят всякакви отвари, както и тинктури на базата на мравчена киселина.

Използване на мравчената киселина в народната медицина

След прецеждане получената течност се използвала като балсами, а понякога дори се приемала вътрешно. В процеса на приготвяне на лечебни настойки, са прибавяли и много видове билки, които имат подчертан терапевтичен ефект.

В медицинската практика киселината, изолирана от мравки, най-често се използва като антисептик. Използва се и за намаляване на възпалението, борба с бактериални инфекции и като почистващо и болкоуспокояващо средство. Мравчената киселина се използва за приготвяне на различни терапевтични и профилактични мехлеми и кремове. Също така се използва широко при приготвянето на лекарства за лечение на заболявания на ставите, ревматизъм, ишиас.

Това обаче далеч не е пълен списък на ефектите от тези средства. Те са намерили приложение при лечението на гъбични и вирусни инфекции, в комплексното лечение на разширени вени, натъртвания и контузии.

Мравчената киселина се счита за незаменима в козметичната индустрия. Има различни козметични продукти, базирани на това вещество, чиято основна задача е да почисти кожата, да ви отърве от акнето.

От всичко, казано по-горе, можем да заключим, че мравчената киселина е уникален продукт, широко използван във фармацевтичната и козметичната индустрия.

Трябва да се отбележи, че мравчена киселина може да се изолира и от иглолистни растения и от някои плодове. В допълнение, тя се отделя и от някои видове пчели заедно с жилото.

Мравчената киселина в съвремието

Мравчена киселина

В наше време обемът на употреба на мравчена киселина е колосален. Сега не се извлича от мравки. Произвежда се чрез органичен синтез. Днес терминът "мравчена киселина" крие изкуствено органично съединение, което е официално регистрирано като хранителна добавка Е236. Съвременната област на приложение е практически неограничена и освен медицината и козметиката обхваща и хранително-вкусовата промишленост, химическата промишленост и др.

Мравчената киселина в медицината

Мравчената киселина е отличен антисептик и консервант, който предотвратява развитието на микрофлора, а също така участва в лечението на много заболявания. В медицината се използва при:

- миозит;

- наранявания: натъртвания, изкълчвания, хематоми, навяхвания;

- артралгия;

- миалгия;

- артрит;

- невралгия;

- гъбички на нокътните плочи или кожата;

- ревматизъм;

- болка в главата, ставите;

- разширени вени;

- рани от залежаване при лежащо болни;

- туберкулоза (като част от многокомпонентни средства);

- радикулит.

Мравчената киселина в козметиката и дерматологията

Мравчена киселина в козметиката

В дерматологията и козметиката E236 се използва, както следва:

- за производство на лекарства, които стимулират растежа на косата

- като компонент на специален крем, който се използва в солариум за получаване на равномерен тен и др.

- борба с акне, черни точки;

- матиране на мазна кожа;

- почистване на порите;

- подобряване на цвета на кожата поради разширяване на кръвоносните съдове и нормализиране на кръвообращението;

- облекчаване на възпалението;

- борба с нежеланите косми по тялото - забавяне на растежа им след депилация, както и разрушаване на фоликулите (при редовна употреба).

Мравчената киселина в домакинството

Мравчената киселина е част от домакинските химикали за:

- отстраняване на отлагания от котлен камък върху водопроводни инсталации и съдове;

- почистване на тоалетни и вани;

- предотвратяване образуването на котлен камък в съдомиялни машини, перални машини;

- почистване на метални изделия, включително автомобилни джанти и други части;

- спално бельо за пране или кондициониране;

- повърхностна дезинфекция.

Що се отнася до промишлеността и селското стопанство, това органично съединение се използва широко за следните цели:

- за производство на смеси, които премахват ръжда и варовик;

- за борба с опасните за пчелите акари;

- запазване на полезните свойства на зелените фуражи, добивани за зимата в животновъдството.

Приложение в други индустрии на мравчената киселина

Мравчена киселина - всички ползи и приложения

- Пчеларство. Веществото предпазва медоносните насекоми от акари, които унищожават цели кошери;

- Производство на кожи. С помощта на мравчената киселина кожата и козината се почистват от замърсявания и дезинфекцират, придобивайки равномерен цвят и еластична структура;

- Борба с поледиците. Веществото се добавя към реагентите, използвани за обработка на хлъзгави замръзнали пътища през зимата;

- Строителство. В бетонните разтвори киселината се използва като добавка, която предотвратява замръзването на конструкциите;

- Животински свят. Мравчената киселина, чиято миризма и дразнещи свойства отблъскват паразитите, се използва от мечките. Тези животни, събуждайки се след зимен сън, умишлено седят на мравуняци. Насекомите отделят киселина за защита. Веществото се установява в гъста козина и предпазва фауната от ухапвания от кръвосмучещи насекоми.

Безопасно ползване на мравчената киселина

Тези списъци могат да бъдат продължени доста, но трябва да знаете, че 3 мг/кг тегло се счита за безопасна концентрация за човек. Ако нормата бъде превишена, тогава "мравчената киселина" ще се превърне в една от най-опасните отрови. Освен това вредата ще бъде причинена не само чрез поглъщане, но и при контакт с веществото върху кожата. Във втория случай говорим за концентрации над 10%.

Самото съединение е нестабилно, поради което бързо се разлага и се екскретира от тялото, без да му причинява никаква вреда. Подобни процеси протичат и в природата.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest