Прасковите са сочни костилкови плодове с мека и мъхеста кора, имат сладък вкус, който се засилва с узряването им. Кога е сезонът на прасковите? Сезонът на прасковите е от юни до октомври и е най-добър между юли и септември.
Прасковите са пълни със защитни антиоксиданти, които тялото използва, за да се предпази от възпаления и болести. Те също са с високо съдържание на фибри, така че могат да поддържат червата и да облекчат храносмилателните проблеми.
Нещо повече, те допринасят за здраво сърце и кожа. Интересното е, че количеството на витамини и минерали в консервираните праскови е съвсем малко по-малко от пресните – което ги прави добър вариант, когато прасковите не са в сезон.
Може да ви изненада това, че не всички праскови са еднакви. Всъщност има доста голямо разнообразие от праскови. Цветът, формата и размерът могат да варират. Защо това има значение? Някои видове са най-добри за печене, докато други са по-добри за скара или използване в плодови салати.
Фрийстоун срещу Клингстоун Праскови
Всички видове праскови могат да бъдат групирани в две категории: Фрийстоун и Клингстоун.
- Фрийстоун просто се отнася за праскови, при които месестата част не е прикрепена към костилката, което ви позволява лесно да я премахнете. Прасковите Фреестоун са най-добри за готвене, печене и ядене на ръка, защото обелването и нарязването е лесно;
- Клингстоун от друга страна се отнася за плодове, при които месестата част е прикрепена към костилката, което може да ги направи по-трудни за приготвяне. Те са най-добри за хапване на ръка. Като цяло прасковите с костилка обикновено са запазени за търговски цели, като например консервирани праскови. Повечето от прасковите, които ще намерите в супермаркетите или на фермерските пазари, са Фреестоун, но винаги можете да попитате продавачът, за да сте сигурни.
Съхранение на праскови
Идеално узрялата праскова е най-добре да се съхранява в хладилник (ако вече не сте я изяли). Поставете я в хлабав найлонов плик и я съхранявайте в чекмеджето на хладилника. Ако имате неузрели праскови, можете да ускорите процеса на узряване, като ги поставите в кафява хартиена торбичка на стайна температура. Замразените резенчета праскови също са страхотни добавки за целогодишно смути.
Как да изберете праскови
Когато избирате праскови, помиришете плода, той трябва да има приятен, сладък аромат. Потърсете кремав, златист до жълт цвят на плода. Червеното или „руменината“ на прасковата е индикация за сорт, а не за зрялост. Прасковите трябва да са меки на допир, но не кашави. Не изстисквайте праскови; лесно се натъртват.
Как се приготвят праскови
Прасковите се обелват с нож или като се потопят във вряща вода за 30 секунди, а след това в студена вода. След това кората трябва да се изплъзне лесно. За да премахнете костилката на прасковата, разрежете прасковата наполовина около костилката, завъртете половинките и извадете костилката.
За да предпазите нарязаните праскови от покафеняване, потопете ги в смес от 1 чаша вода с 1 супена лъжица лимонов сок.
Изискано поднасяне на праскови
Понякога нямате нужда от нещо изискано, за да разкриете ясните, сладки вкусове на пресните плодове. Изпечените в портокал праскови доказват колко е вярно това. Всичко, от което се нуждаете, за да акцентирате върху пресните праскови, са портокалова кора и сок, плюс супена лъжица захар. След като се изпекат, можете или да ядете прасковите така, както са, или да ги сервирате със сладолед или замразено кисело мляко.
Задушени праскови
Ако имате праскови, които започват да изглеждат прекалено узрели или наранени, не ги изхвърляйте! Можете да ги спасите, като ги задушите. Просто следвайте тези прости стъпки:
Нарежете прасковите си и ги добавете в тенджера на среден до силен огън. Добавете 1/4 до 1/2 чаша захар (в зависимост от това колко сладки искате да са прасковите). Добавете чаена лъжичка лимонов сок и след това разбъркайте. След като доведете съставките си до кипене, намалете котлона и оставете сместа да къкри за около десет минути или докато прасковите омекнат. След това комбинирайте с малко кисело мляко и ще си осигурите вкусна закуска. Може да се направи и сладко.
Печене на праскови
Знаете ли, че печенето на праскови всъщност засилва вкусът им? Директната топлина намалява съдържанието на вода в плодовете, което позволява ароматът да бъде увеличен. Изпечете вашите праскови на барбекю или във фурната или ги добавете към всичко - от салати, до плато за сирена - можете дори да създадете обикновен десерт; просто сервирайте с малко канела, малко кафява захар и малко маскарпоне.
Можете ли да оставите кожата на прасковите при печене? Отговорът е Да! Тъй като ципите на нарязаните праскови ще омекнат по време на печенето, те ще бъдат много крехки в крайното ястие. Но ако предпочитате да ги няма напълно във вашата рецепта за печене или в друга рецепта за праскови, добре е, първо, да обелите прасковите.
Всичко, което трябва да се направи, е да поставите във фурна прасковите и да ги печете, докато станат златисто кафяви. Запазете кората, ако желаете, но въпреки че руменината по кожата е красива, тя не е толкова ароматна, колкото изглежда. Може да се добавят бадеми или орехи.
Следващия път, когато искате да правите сладкиш с праскови, който включва костилкови плодове, просто заменете другите плодове с праскови (изчистени от кората и костилките).
Тези сочни, сладки, костилкови плодове са перфектна кремообразна основа за млечни шейкове, смутита с праскови и коктейли. Съчетайте вашите праскови с ягоди, манго, боровинки и/или банани за вкусен плодов вкус.
Вижте още:
- Ползите от нектарините и прасковите;
- Сок от праскови - всички лечебни ползи и приготвяне;
- Полезни свойства на ядките от праскови.
Коментари