Пиенето на бира в умерени количества, вместо пълното въздържане, може да има благоприятен ефект върху здравето на червата. Това излиза от проучването, проведено от Далианския медицински университет в Китай, публикувано в Frontiers in Nutrition.
Според изследователите ползите от бирата не са за подценяване. Тя укрепва имунната система благодарение на набор от здравословни бактерии, които имат благоприятен ефект върху червата. Полифенолите, фибрите и етанолът, открити в бирата, са ключовите съставки за подсилване на имунната система.
Установено е, че консумацията на бира в умерени количества е по-ефективна от пробиотиците. „Но само в умерени количества, тъй като злоупотребата с алкохол причинява рак“, предупредиха експертите. Пробиотиците са живи бактерии и дрожди, които имат предполагаеми ползи за здравето, открити в продукти като кимчи и комбуча, но също и в сирене и кисело мляко.
Според Националната здравна служба на Англия, тези микроорганизми помагат за възстановяване на естествения баланс на червата, когато е бил нарушен от заболяване и за борба с останалите лоши бактерии.
„Като дългогодишна ферментирала напитка, бирата е богата на много незаменими аминокиселини, витамини, микроелементи и биоактивни вещества, които участват в регулирането на много човешки физиологични функции“, пишат авторите.
“Полифенолите, открити в бирения малц и хмела, също са важни активни съединения, които взаимодействат и в двете посоки с микробиома на червата“, добавят учените.
„Поради превръщането на бирените субстрати, образуването на биоактивни крайни продукти и наличието на микроорганизми, някои от неговите компоненти упражняват ефекти, подобни или дори по-добри от тези на пробиотиците“, продължават изследователите.
Анализът подчертава възможността за използване на биоактивните вещества на бирата на по-късен етап за получаване на ползи за здравето. Според проучването бъдещите продукти, етикетирани като здравословни бири, биха могли да предотвратят заболявания като атеросклероза и сърдечни заболявания и да подобрят кръвообращението.
„Комбинирайки резултатите от проучвания, проведени върху хора и животни, става ясно, че умерената консумация на бира има благоприятен ефект върху имунната система в сравнение със състоянията на злоупотреба с алкохол или въздържание.“, подчертават авторите.
„Когато употребата на алкохол се контролира в безопасни граници, комбинираните ефекти върху метаболизма и чревната флора, предоставени от веществото и други компоненти, заслужават по-изчерпателен анализ“, продължават изследователите.
Въпреки това, ползите от пиенето на бира върху червата се отнасят само за умерените пиячи. "Рискът от смърт е по-нисък при леките и умерените пиячи и се увеличава при тежките пиячи", подчертават авторите.
„Липсва голямата картина“, каза Навид Сатар, професор по сърдечно-съдово и метаболитно здраве в университета в Глазгоу. „Вярно е, че някои от съставките, съдържащи се в бирата, могат да имат положително въздействие върху здравето, но те лесно се превишават от самия алкохол“, каза Сатар.
Според Националната здравна служба на Англия прекомерната консумация на алкохол увеличава риска от сериозни здравословни проблеми като сърдечни заболявания, инсулт, чернодробни заболявания и няколко вида рак. За да се запазят рисковете за здравето от алкохола ниски, Националната здравна служба на Англия съветва мъжете и жените да не пият редовно повече от четиринадесет единици на седмица.
Вижте още:
- Как се прави домашна бира;
Коментари