Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Огромното значение на връзката черва-мозък

Огромното значение на връзката черва-мозък

Огромното значение на връзката черва-мозък

Повечето хора се грижат за благоденствието на тялото си, но без да се замислят по-дълбоко за връзката между отделните части и системи в него. Например за връзката между мозъка и червата. А оста мозък-черво е буквално определящо важна за качеството на живот на индивида. Ето как.

Същност на оста черво-мозък

Оста, наречена черво-мозък е двупосочна връзка, представляваща поток между мозъка, тоест централната нервна система и червото, представител на ентералната нервна система.

Двете системи се намират на доста голяма разстояние една от друга в тялото, но връзката между тях е много близка, защото мозъкът може да оказва влияние върху чревния тракт или функцията на червата.

Как става връзката между мозъка и червата

Връзката между мозъка и червата се осъществява чрез физически и биохимични процеси. Те се пренасят по следните начини:

- Блуждаещ нерв - този нерв е двупосочен и свързва мозъка с червото. Обменя сигнали между двата органа и затова се оказва много важен нерв;

- Нервотрансмитери - те се грижат за биохимичните връзки между двата органа. Контролират се от емоционалното състояние на тялото и много от тях се произвеждат в червата от чревните клетки или от бактериите. Такъв невротрансмитер е серотонинът, който контролира биологичния часовник и чувството за щастие;

- Имунна система - лимфоидна тъкан, която води към червото, представлява около 70 процента от имунната система на човека;

- Производство на химически вещества - чревният микробиом произвежда химически вещества като бутиратът, пропионатът и ацетатът, които на практика са мастни киселини с къса верига, действащи на мозъка по няколко начина. Микробиомите влияят също на метаболитните процеси на жлъчните киселини и аминокиселините, а те също влияят върху мозъка;

Огромното значение на връзката черва-мозък

- Здравето на мозъка - храносмилателните бактерии и мозъкът са в пряка връзка. Тези полезни бактерии са познати и като психобиотици и имат благотворно влияние върху мозъчните клетки.

От тези примери се вижда, че взаимодействието между мозъка и червата е жизненоважна за правилното функциониране на тялото. Тя управлява редица биологични процеси, както и химични процеси, следствие на работата на червото.

Чревният микробиом е важен за общото състояние на тялото, а някои бактерии, свързани с храносмилането директно, се свързват с мозъчните клетки.

Вижте още:

- Билки и храни за подобряване здравето на червата;

- Детокс напитки за прочистване на червата.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest