Правилното комбиниране на храните е много важно за храносмилателното и общото здраве. Информацията как да бъдат съчетани правилно различните хранителни продукти носи много ползи за всеки човек, защото позволява да се усвоява храната по най-добрия начин, не създава излишна работа на храносмилателния тракт при абсорбация на хранителните вещества.
Ползи от съчетаването на храната
Различните храни се смилат от различни ензими и в различен период от време. Правилното съчетаване на храните позволява да се обработят добре и да се извлече максимална полза от тях.
Ако не са съчетани правилно, различните продукти създават усещане за тежест в стомаха, умора, подуване и газове. Причината за това е, че храната, която се нуждае от повече време за смилане, се смила, а тази, която изисква по-малко време, ферментира.
Как да съчетаваме плодове и зеленчуци в храната?
Когато става въпрос за съчетаване на плодове и зеленчуци, е нужно да се отделят на две групи - цели плодове и зеленчуци и обработени на сокове и в смутита, защото при последните всичко е смляно и хомогенно и тялото не се принуждава да работи повече, усвоява витамините, минералите и антиоксидантите по-бързо.
Съчетаване на цели плодове и зеленчуци
Общото правило е, че когато се ядат цели, плодовете и зеленчуците трябва да се ядат отделно. Реално плодове и зеленчуци рядко се смесват в рецептите, само при някои нестандартни ястия, като например салати с ягоди или витаминозни салати с ябълки.
Съчетаване на плодове и зеленчуци в сокове и смутита
В обработено състояние смесването на плодове и зеленчуци е доста често срещано. Ето някои основни правила:
- Зеленолистните зеленчуци, краставиците, морковите, селърито се комбинират добре с повечето плодове
- Ябълката е неутрален плод и затова прави добър тандем с повечето зеленчуци. Други неутрални плодове са лимон и лайм.
- Марулите и целината могат да бъдат смесени с плодови сокове
- Съчетанието на портокал и манго с морков и целина е допустимо в смути
- При съчетаването на плодове и зеленчуци е добре да се прилага правилото по цветове - жълт плод с такъв цвят зеленчук, червен с червен.
Всяко правило зависи от индивидуалната поносимост на организма и се проверява в практиката.
Вижте още: Вреди от грешно съчетаване на храните
Коментари