Сулфорафан е естествено растително съединение, получено от кръстоцветни зеленчуци като броколи и брюкселско зеле. Известно е със своите антиоксидантни, антимикробни и противовъзпалителни свойства. Поради това някои изследвания разглеждат потенциалните му ползи за здравето като превенция на рака и здравето на сърцето и мозъка.
Сулфорафанът в кръстоцветните зеленчуци се среща в съхранена, неактивна форма като глюкорафанин. Глюкорафанинът се превръща в активна форма на сулфорафан от ензима мирозиназа. Това активиране се задейства при нарязване или дъвчене, но може да бъде произведено и в червата от определени бактерии.
Източници на сулфорафан и какво да търсите
Сулфорафанът е широко достъпен благодарение на разпространените кръстоцветни зеленчуци. Освен това можете да го приемате и като добавка.
Хранителни източници на сулфорафан
Кръстоцветните зеленчуци са добре известни със съдържанието си на сулфорафан, включително:
- броколи;
- карфиол;
- брюкселско зеле;
- зеле;
- бок чой;
- горчица.
Добавки на сулфорафан
Добавките сулфорафан се предлагат в различни форми, включително:
- таблетки;
- капсули;
- прах;
- течност.
Те често се правят от броколи, семена от броколи или екстракт от кълнове от броколи. Някои производители на добавки на сулфорафан също рекламират продуктите си като комбинирани с ензими мирозиназа за подобрено усвояване.
Храните при готвене променят ли съдържанието си на сулфорафан
Готвенето на храни изглежда намалява количеството сулфорафан в кръстоцветните зеленчуци, като суровите зеленчуци имат най-високи нива на сулфорафан. Суровите броколи имат десет пъти повече сулфорафан от варените.
Ако предпочитате вашите кръстоцветни зеленчуци да бъдат сготвени, варенето на пара може да има най-малък ефект върху нивата на сулфорафан. Варенето на броколи на пара за една до три минути може да е най-добрият начин да получите най-много сулфорафан при готвене в сравнение с микровълнова фурна и стандартно варене.
Използване на сулфорафан
Преди да изброим основните ползи от сулфорафана, важно е да знаете, че употребата на добавки трябва да бъде индивидуализирана и проверена от медицински специалист като регистриран диетолог, фармацевт или лекар. Никоя добавка не е предназначена за лечение или предотвратяване на заболяване, а е за облекчаване на симптомите и подкрепящо на основното лечение.
Изследвания показват, че сулфорафанът има потенциални ефекти върху здравето при различни състояния, включително превенция на рак, кръвна захар, сърдечни заболявания и аутизъм.
Рак
Сулфорафанът има химиозащитни свойства. Това означава, че инхибира свързването на канцерогени (причиняващи рак вещества) с ДНК. В допълнение, той действа противовъзпалително, което е полезно за предотвратяване на рак, тъй като възпалението може да играе роля в образуването на някои видове тумори. Поради тези характеристики някои изследователи са оценили възможната роля на сулфорафан в лечението и превенцията на рака.
Проучване, публикувано през 2020 г., разглежда 40 възрастни на палиативна химиотерапия с рак на панкреаса. Изследователите съобщават, че макар и не статистически значимо, процентът на преживяемост е бил по-висок в групата на лечение през първите шест месеца след приема в сравнение с тези в групата на плацебо. В допълнение, добавките не са повлияли сериозно на тяхното самообслужване и цялостните способности.
Друго проучване, публикувано през 2014 г., докладва за ефектите от добавките със сулфорафан при 20 души с рецидивиращ рак на простатата. Проучването не разкрива статистически значими резултати. Въпреки това открива, че лечението със сулфорафан е безопасно и без странични ефекти.
Изследване, публикувано през 2019 г., проучва ефектите от добавянето на сулфорафан върху прогресията на рака на простатата. Изследователите разделят 49 субекта на две групи: на контролната група е дадена супа, приготвена със стандартна броколи, и тестова група, която получава супа, съдържаща броколи с повишени концентрации на глюкорафанин. След 12 месеца ядене на порция супа от броколи всяка седмица, при хората в тестовата група е забелязано намаляване на прогресията на рака на простатата.
Проучване от 2016 показва връзка между приема на кръстоцветни зеленчуци и специфични туморни биомаркери. Обект на изследването били 54 души, насрочени за биопсия на гърдата след анормална мамография. Проучването показало, че общият прием на кръстоцветни зеленчуци е свързан с намален клетъчен растеж в карциногенни клетки в гръдната тъкан.
Аутизъм
Сулфорафан в регулирането на гените и неговите антиоксидантни свойства имат потенциалната терапевтична роля при аутизъм.
Изследване от 2014 г. показва значителни подобрения в поведението, комуникацията и социалното взаимодействие на хора с аутизъм, получаващи регулярно добавки, съдържащи сулфорафан.
Друго проучване, публикувано през 2018 г., разглежда аутизъм, лекуван със сулфорафан от броколи. Петнадесет деца с разстройства в аутистичния спектър и свързани неврологични разстройства са участвали в 12-седмичното проучване.
Изследователите са разгледали поведението и социалната реакция към добавките със сулфорафан. Учените установили значително подобрение в социалната отзивчивост след 12-седмичен прием на добавки със сулфорафан.
Сърдечно-съдови заболявания
Тъй като оксидативният стрес и възпалението са маркери за сърдечно-съдови заболявания, а сулфорафаните имат антиоксидантни и противовъзпалителни свойства, сулфорафанът има потенциална роля в защитата срещу сърдечни заболявания.
Проучване от 2015 г. разглежда как сулфорафанът може да предпазва от сърдечно-съдови заболявания. Клинични проучвания и експерименти с животни показват, че сулфорафанът е има силно защитно действие срещу сърдечни заболявания, включително хипертония и атеросклероза.
Диабет
Ролята на сулфорафан в поддържането на здрави клетки и гени подтикна някои изследователи да разгледат потенциалната му роля в инсулиновата резистентност (когато тялото не реагират нормално на хормона инсулин) и диабет.
Рандомизирано, двойно-сляпо проучване от 2012 г. изследва ефектите на кълновете от броколи върху инсулиновата резистентност при хора с диабет тип 2. Изследователите са анализирали нивата на глюкоза и инсулин при 63 души, които са получавали плацебо или прах от кълнове от броколи в продължение на четири седмици. Резултатите показват значително намаляване на серумната инсулинова концентрация и резистентност при тези, получаващи 10 грама кълнове от броколи на ден.
В допълнение към горното, сулфорафан има доказани ползи и срещу:
- запек;
- увреждане на кожата от слънцето;
- остеопороза;
- неврологични заболявания;
- затлъстяване.
Какви са страничните ефекти на сулфорафан
Вашият лекар може да препоръча сулфорафан за намаляване на риска от рак, сърдечни заболявания или диабет. Въпреки това консумацията му като добавка може да има потенциални странични ефекти. Те могат да бъдат леки или тежки.
Леки нежелани реакции
Сулфорафанът е безопасен, когато се консумира в растителни форми, като зеле или броколи. Под формата на добавка има незначителни странични ефекти. Основните включват храносмилателни проблеми като газове и лош послевкус.
Тежки странични ефекти
Някои изследвания върху животни показват, че високите дози сулфорафан могат да причинят следните странични ефекти, свързани с токсичност:
- седация;
- хипотермия (ниска телесна температура);
- нарушена двигателна координация
- намалена сила на скелетната мускулатура;
- смърт.
Въпреки че изглежда, че сулфорафанът се понася добре с минимални странични ефекти, няма достатъчно качествени изследвания, за да се знае дали е безопасно да се приема през устата като лекарство, особено във високи дози и за дълги периоди.
Предпазни мерки
Сулфорафанът е безопасен по време на бременност и кърмене, когато се консумира под формата на естествена храна като броколи. Въпреки това дали е безопасно, когато се приема като добавка по време на бременност и кърмене, не е известно. Ето защо трябва да избягвате приема на добавката, ако сте бременни или кърмите.
В допълнение, сулфорафанът може да повлияе на някои лекарства против гърчове, включително Tegretol (карбамазепин).
Дозировка: Колко сулфорафан трябва да приемам
Винаги говорете с вашия личен лекар, преди да вземете добавка, за да сте сигурни, че добавката и дозировката са подходящи за вашите индивидуални нужди.
Няма препоръки за дневен прием на сулфорафан, а марките добавки варират значително в количеството, което предлагат.
Как да съхранявате сулфорафан
Съхранявайте сулфорафан на хладно и сухо място, далеч от пряка слънчева светлина. Изхвърлете след изтичане на посочения на опаковката срок на годност.
Коментари