Gotvach.bg»Статии»Билки»Етерично масло от камфор

Етерично масло от камфор

Етерично масло от камфор

Камфорът е терпен - органично съединение, използвано в кремове, мехлеми и лосиони. То има остра, силна миризма, която за много хора е отблъскваща. Но изследванията върху ароматите казват, че ако един мирис е отблъскващ, то тялото се нуждае от него, растението, което го създава, е лечебно. Това обяснява широкото приложение на камфора и неговите продукти, особено камфоровото етерично масло като лечебно средство.

История на маслото от камфор

Камфорът и особено маслото от него, има дълга история на приложение, особено в Ориента. Използването на растението е главно под формата на етерично масло, благодарение на аналгетичните и антиспазмолитични свойства на суровината.

В ароматерапията този продукт се използва основно за прочистване на дихателната система, за облекчаване на симптомите на бронхит и пневмония. Маслото от камфор повишава циркулацията на кръвта в тялото, засилва имунната система, релаксира цялото тяло.

Локалното му външно приложение, което е единствено допустимото, успокоява възпаленията, зачервяванията, раните и отоците, успокоява кожата при акне, сърбежи, обриви, но действа успокояващо и на мускулите и тушира спазмите в тях.

Получаване и използване на масло от камфор

Етеричното масло от камфор се получава от камфоровото дърво с латинско название Cinnamomum camphora, чията родина са горите на Япония и Тайван.

Векове китайци, японци и индийци използват камфорово масло за религиозни и медицински нужди, защото вярвали, че изпаренията на продукта лекуват и релаксират ума и тялото.

Камфор

Аюрведа използва това масло от дълго време при кашлици, настинки, повръщане и диария. Спектърът на неговото действие обаче е много по-широк - от метеоризъм до гастрит, стрес и ниско либидо.

През средновековието камфоровите продукти са били дезинфектант, а също и балсамиращ агент.

Процесът на производство на камфорово масло представлява парна дестилация от клоните, корените, дървесината на камфоровото дърво, след което се подлага на ректификация, тоест разделя се на смес от течности, базирани на различна летливост чрез вакуумна екстракция.

След това продуктът се пресова и филтрира, като по време на този процес се получават четирите различни фракции камфорово масло - бяло, жълто, кафяво и синьо.

Трябва обаче да се знае, че единственото от тях, което може да се използва за терапевтични цели е бялото масло от камфор.

Кафевият и жълтият цвят съдържат много високи нива на сафрол, а той е много токсичен. Такъв е синият цвят масло.

Ароматът на камфорово масло се приема за чист, интензивен, проникващ. По тази причина се използва като репелент за предпазване от насекоми, влага се и в нафталина за защита на тъкани от молци.

Всички полезни свойства на камфоровото масло се дължат на неговия химически състав.

Химически състав на масло от камфор

Основните химически компоненти в това масло са алфа-пинен, кампфен, лимонен, цинеол, цимен. Всяко от тях има основни качества:

- Алфа- пинен - противовъзпалително, антисептично, отхрачващо, бронхолитично;

- Кампфен - антиоксидантно, успокояващо, противовъзпалително;

- Лимонен - противовъзпалително, антиоксидантно, стимулиращо нервната система, потискащо апетита, балансиращо настроението, детокс ефект;

- Цинеол - аналгитечно, антибактериално, противовъзпалително, спазмолитично, противовирусно, отхрачващо.

Приложение на масло от камфор

Масло от камфор

В ароматерапията маслото от камфор има дълготраен ароматизиращ ефект. Наподобява ментола и представлява масло с хладен, чист, освежителен и остър проникващ аромат, който се усеща силно при дълбоко вдишване. По тази причина се използва при инхалации и процедури за прочистване на белите дробове.

- Камфоровото масло повишава имунитета, възстановява и релаксира, особено при тревожност. Помага и при симптоми на епилепсия;

- В козметиката се използва заради охлаждащия му ефект, за да успокои зачервени, разразени места по кожата, обриви, ухапвания от насекоми, акне, артритни болки и други;

- При грип, морбили, кашлица, маслото е ефикасна защита, защото има антибактериални и противогъбични свойства;

- Стягащото порите действие на маслото го правят идеален избор при акне, тъй като антимикробното действие спира разпространението и убива наличните микроби по кожата, предпазва и цялото тяло от навлизането им и предизвикването на инфекции;

- Етеричното камфорово масло предпазва косата от косопад, стимулира растежа на нова коса, почиства и дезинфекцира скалпа, убива въшките и предпазва косата от ново заразяване;

- Спокойно може да се избере масло от камфор нуждите едновременно на храносмилателната, ендокринната, отделителната система и за метаболизма. Стимулирайки кръвообращението, маслото от камфор нормализира кръвното налягане и действа благоприятно за здравето на сърцето;

- Освежаващият и успокояващ аромат на това масло е отличен стимул на кръвообращението и облекчава артрит, подагра и ревматизъм.

Употреба на масло от камфор

Маслото от камфор се комбинира много добре с други етерични масла - сладък босилек, лайка, лавандула, маточина, розмарин и други. Затова е често присъстващо масло в ароматерапията.

Може да се добави в дифузера от тези, които харесват по-остри аромати. Особено добро решение е при хрема и болки в гърлото, вдишването ще ги успокои.

В ароматните вани това масло е добра опция. Добавя се базово масло и се прави смес, която разтваря във водата. Не бива обаче никога да се слага директно това масло във водата.

За унищожаване на бактериите във въздуха и прочистване на помещенията може да се използва в дифузера.

За облекчение на стрес и мигрена може да се приготви лечебна смес от няколко етерични масла и с нея да се масажират слепоочията.

Маслото от камфор успокоява раздразнената кожа и е особено ефективно при мазен филм. То пречи на натрупването на излишен себум, мръсотия и бактерии. Може да се направи домашен нощен серум при мазна кожа от него с участието на други базови масла.

За терапевтични нужди камфоровото масло е добра идея, за облекчи симптомите на настинка и грип. За целта трябва да се комбинира с пчелен восък и със сместа да се намажат гърдите. Вдишването на аромата на камфор изчиства храчките и слузта от белите дробове. То е достатъчно силно, за да действа дори при коклюш.

Мускулните болки могат да бъдат облекчени с помощна на маслото от камфор, смесено с брезово масло и масло от сладък бадем. Със сместа се маже мястото на болка поне 1 седмица.

Противопоказания за използване на масло от камфор

Маслото от камфор не бива да се използва вътрешно, консумацията му е забранена, защото може да доведе до увреждане на черния дроб. Самата му външна употреба е добре да се съгласува с медицински специалист.

Бременни жени и кърмещи майки е добре да избягват употребата на маслото, а при належаща нужда това да става под лекарско наблюдение.

Болни от рак, сърдечни и кожни заболявания, хормонални разстройства и епилепсия е добре да избягват употребата на това масло.

Не бива маслото от камфор да се нанася върху открити рани, защото ще проникне лесно в тялото, а действието му е токсично.

Тестът за индивидуална поносимост и чувствителност е задължителен преди употребата на продукта.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес