Аюрведа познава 6 основни вкуса - сладък, солен, кисел, горчив, лютив и стипчив. Всеки вкус разделя храната по този показател, но в Аюрведа има и още едно значение, те имат важна роля в баланса на дошите Вата, Питта и Кафа.
Точната работа с вкусовете помага за доброто физическо, умствено и емоционално здраве.
Значение на вкусовете
Всеки от тези 6 вкуса влияе на петте елемента, изграждащи дошите - пространството, въздуха, водата, огъня и земята. При правилен подбор дисбалансът може да се тушира. Всеки, който познава същността на вкусовете, може да направи най-правилния избор.
- Хората, при които води дошата Вата, трябва да избягват горчивия, лютивия и стипчивия вкус и да избират сладка, кисела или солена храна;
- Хората с водеща доша Питта са подходящи за хранене с горчива, стипчива и сладка храна и трябва да избягват кисело и лютиво.
Според тази индийска практика всички вкусове трябва да присъстват в храненето, а това, което трябва да се съблюдава, е количеството им според водещата доша.
Ето какво трябва да се знае конкретно за всеки от вкусовете в Аюрведа.
Сладък вкус в Аюрведа
Сладкият вкус е съставен от двата елемента - Земя и Вода. Той балансира Вата и Питта. Тъй като е най-разпространен, доминира в храненето. Включва въглехидратите, захарите, мазнините и аминокиселините. Подхранва и укрепва тялото, дава сили и спокойствие, удължава живота при разумна консумация.
При неправилна употреба води до затлъстяване, диабет и токсини. Този вкус е характерен за ориза, млечните продукти, билките от рода на босилек, мента, ванилия, индийско орехче.
Кисел вкус в Аюрведа
Състои се от двата елемента - Земя и Огън. Стимулира апетита и слюнчените жлези, подпомага изхвърлянето на отпадните продукти от организма. Подобрява работата на жлъчката и черния дроб. Най-полезен е за дошата Вата.
Такъв вкус имат оцетът и всички киселини, както и ферментиралите храни като кисело мляко, кисело зеле, туршии. От плодовете - лимони, киви и ягоди. С такъв вкус са вино, чубрица, чесън, тестени изделия и мая.
Солен вкус в Аюрведа
Той е най-добър за дошата Вата. Състои се от елементи Вода и Огън. Активира храносмилателната система, поддържа електролитния баланс. Носи смелост, увереност и ентусиазъм при умерена употреба. Намира се в зеленчуците като тиквички, домати, краставици. Има го в черните маслини и рибата тон, а също в соевия сос.
Лютив вкус в Аюрведа
Огън и Въздух в спойка дават този вкус. Събужда апетита и поддържа обмяната на веществата, засилва кръвообращението и обмяната на веществата.Най-добре балансира дошата Кафа. Лютиви са чесънът, джинджифилът, черният пипер, лукът, горчицата, елдата и лимецът.
Горчив вкус в Аюрведа
Най-полезен този вкус е за доша Питта. Изграждат го Въздухът и Пространството като елементи. Има охлаждащ ефект и прочиства черния дроб, намалява температурата и премахва мазнините, има антибактериално действие.
Може да се открие в куркумата, марулята и другите пресни зеленчуци, а също в кафето, сусама, черния шоколад и патладжана.
Стипчив вкус в Аюрведа
От взаимодействието на елементите Земя и Въздух се получава този вкус. Укрепва психиката, изчиства тялото и намалява секрецията. Среща се в билковите чайове и всички храни с танини. Има го в неурзелите банани, боровинките, зеления фасул, бамята, магданоза, ригана, копъра, розмарина, пилешкото и картофите.
Вижте още:
- Бактериите в стомаха определят хранителните ни вкусове;
Коментари