Сусамовото семе е една от любимите подправки на хората вече хилядолетия наред. То е традиционна добавка към ястията в ориенталската кухня. Само една лъжичка сусамово семе прави човека по-жизнен и енергичен. Освен че е богато на витамини, то е и много вкусно.
История на сусама
Сусамовото семе е може би най-старата подправка, известна на човека, която датира от 1600 пр. Хр. То е било дълбоко ценено заради маслото си, което е изключително резистентно на гранясване. Сезам, отвори се (на английски sesame означава сусам), прословутата фраза от книгата 1001 нощи, отразява отличителното свойство на сусама да разтваря пашкула си, когато достигне фазата си на узряване. Научното име на сусамовото семе е Sesamun indicum.
Сусамът представлява малки, плоски, овални семки с вкус на орехи и с много деликатен аромат. Те могат да са с различен цвят в зависимост от вида им. Има бял, жълт, черен сусам и червен сусам.
Сусамовото семе е силно ценено заради високото си съдържание на сусамово масло, което е изключително неподатливо на разваляне. Не трябва да прекалявате с консумацията на сусамово семе, защото то е висококалорично. В 1 с.л. сусам се съдържат около 50 калории.
Предполага се, че сусамът идва от Индия, тъй като за първи път се споменава в индийските легенди, в които е бил символ на безсмъртието. От Индия сусамовото семе се разпространява до Средния изток, Африка и Азия.
Днес най-големите производители на сусам са Индия, Китай и Мексико.
Състав на сусама
Сусамовото семе е не само изключителен източник на мед и манган, но и много добър източник на магнезий, калций, желязо, фосфор, витамин В1 и диетични фибри. В допълнение към тези ценни минерали и витамини, сусамът съдържа и две уникални съставки - сезамин и сезамолин. Сусамовото семе е богато на цинк и триптофан. Само четвърт чаша от него осигурява 74% от дневната нужда мед, 35% от калций и 32% от магнезий.
Избор и съхранение на сусамово семе
- Ако купувате сусамовото семе пакетирано, погледнете дали опаковката е херметически затворена;
- Ако е възможно, помиришете сусама, за да се убедите, че не се е развалил;
- Ако сусамовото семе е необелено, то може да се съхранява на хладно, сухо и тъмно място. Ако е обелено, е добре да се съхранява в хладилник или във фризер.
Сусамовото семе в кулинарията
Сусамовото семе е основна съставка на тахинито (пастата от сусамово семе) и на прекрасния арабски сладкиш - халвата. Сусамът е достъпен целогодишно.
Сусамовото семе е чудесна подправка, която може да се добави към редица ястия, придавайки им наситеност и приятен вкус. Домашните печива стават неустоими с лъжичка-две сусамово семе. Комбинира се много добре с лимон и мед. Добавете сусамово семе към тестото за кифлички, питки или кексове. Може да го поръсите върху задушени зеленчуци или салата. Направете пилешките шишчета и хапки по-вкусни, овалвайки ги в сусамово семе.
Друг вариант да приготвите вкусно пиле, е като да смесите сусама с оцет, мед и чесън и с получената смес да намажете пилето преди печене. Може лесно да препечете сусамовото семе. Сложете няколко лъжички в сух тиган и ги запечете за 1-2 минути, докато покафенеят леко. В този си вид то се превръща в чудесна украса на соленките или подправка за оризови ястия. Може да ги смесите с майонеза и пуешко или риба тон и да ги намажете на сандвичи.
Ако имате черен сусам (нигела), преди да го добавите към ястия, здравословни смутита, закуска с кисело мляко и салати, го накиснете във вода за една нощ. По този начин ще го направите по-лесно смилаем и по-бързо усвояващ се от организма. Черният сусам е полезен също, защото в състава му се помещават желязо, витамин B, цинк, калций. Преди ядене сусамовите семена трябва да се препекат в сух тиган за няколко минути.
Ползи от сусамовото семе
Сезаминът и сезамолинът принадлежат към групата на т.нар. лигнани, които имат понижаващи холестерола и увеличаващи запасите на витамин Е ефекти. Сезаминът предпазва черния дроб от неблагоприятните въздействия на кислорода.
- Богато е на полезни минерали. Сусамовото семе е много богат източник на мед, магнезий и калций, които, от своя страна, дават следните здравословни резултати:
- Медта дава успокоение при ревматичен артрит. Ефективността на медта се дължи на факта, че тя е важен микроминерал, играещ важна роля в антивъзпалителните и антиоксидантните ензимни системи;
- Магнезият поддържа сърдечносъдовото и респираторното здраве. Той е много полезен в случаи на въздушни спазми при аритмия, понижава високото кръвно налягане и възстановява нормалния сън при жените в периода на менопаузата;
- Калцият помага в защитата от рак на дебелото черво, остеопороза и мигрена;
- Цинкът е много важен за здравината на костите. Съдържащият се в сусамовото семе цинк е особено добро решение за мъжете в напреднала възраст. Макар да се счита, че остеопорозата е характерна за жените след менопаузата, се оказва, че тя е потенциален проблем и за по-възрастните мъже, което означава, че те трябва да включат в диетата си храни, богати на този минерал.
Цинкът е много важен елемент за синтезирането на колаген, който пък е отговорен за здрава кожа и коса. Следователно сусамът може да се определи като добро и естествено козметично средство. Сусамовото масло има силата да забави появата на признаците на стареене, както и да ограничи появата на белези по кожата;
- Фитостеролите, намиращи се в сусамовото семе, понижават нивата на холестерол. Фитостеролите са съединения, които се намират в растенията и имат химична структура, близка до холестерола. Когато присъстват в диетата ни в достатъчно количество, те редуцират нивата на холестерол в кръвта и увеличават отговора на имунната ни система към риска от определени видове рак;
- Хапвайте сусам за здрава устна кухина - благодарение на своето стягащо и актибактериално действие семената елиминират бактерии, които иначе биха нанесели вреди както в устната кухина, така и в други област от цялото тяло. Сусамът може да ви отърве от зъбната плака и потъмняването на зъбите. За тази цел или за профилактика може да жабурите с 1 с.л. сусамово масло сутрин и вечер преди лягане;
- Сусамовото семе изобилства и от желязо, което го прави полезно за страдащите от анемия. Ако имате такъв проблем, добавете шепа сусам към млечната си закуска сутрин. Само тя ще ви набави 29% желязо;
- При проблеми с храносмилането, хапвайте сусам, за да облекчите неразположението. Семената съдържа фибри, които се грижат за лесното смилане на храната и здравето на храносмилателната система;
- Ако сте прекалили с алкохола, детоксикирайте организма със сусам. Той се грижи за черния дроб и му помага да неутрализира вредното действие на алкохола. Пречиства организма от токсините;
- Смята се, че има връзка между черния дроб и очите. От това следва, че сусамът е полезен и за подобряване на зрението. Хапвайте сусам за добро очно здраве.
Внимание! Не бива да се стига до предозиране и свръх консумация на сусам, защото това може да доведе до стомашни неразположения, болка или дразнене.
Във всички останали случаи може да се поглезите с някои пухкав сусамов геврек или пък някоя от нашите здравословни рецепти със сусам.
Коментари
Сусамки,геврек със сусам и личната лекарка ми препоръча преди1-2 години да вземам по 1-2 лъжички сусам на гладно сутрин и вечер,и да Ви кажа честно,от както започнах да приемам сусам всеки ден,не съм се разболявала.Вие какво мислите за това?Моля Ви отговорете ми!
"Наслада от природата"
10 гр. канела
10 с.л. смляно ленено семе
10 с.л. суров сусам
5 с.л. смлени сурови орехи /бадеми
10 с.л. мед
10 с.л. кокосови стърготини /5 с.л.се отделят за външната украса/
Продуктите се смесват и объркват до получаване на гъста смес, от която се правят малки топки. Те се овалват в отделените 5 с.л. стърготини. Подреждат се в красив поднос и се слагат в хладилника. Поднасят се преди консумация. Възможни са и вариации със сурово слънчогледово семе,ситно натрошен черен шоколад /какао/ и др.
Да Ви е сладко и здравословно!
продължение на години би ли имало вредно влияние върху организма ?