Цинкът е важен елемент, който е един от жизненоважните елементи в организма. Той е необходим за нормалното функциониране на абсолютно всяка клетка в човешкото тяло.
Нормално в тялото на човека трябва да се съдържат два до три грама цинк. Цинкът е част от ферментите, които осигуряват най-важните функции като растеж, метаболизъм, синтез на белтъчините, активация на имунните реакции, поддържане на паметта, добро зрение, поддържане на вкуса и обонянието, нормално функциониране на половата система.
Кои са източниците на цинк?
Пшеничните трици и пшеничните кълнове, както и слънчогледовите и тиквени кълнове, гъбите и стридите съдържат 130 милиграма цинк на килограм продукт.
В свинското, пилешкото, телешкото и дреболиите се съдържат до 140 милиграма на килограм продукт. Речната риба и телешкият дроб съдържат до 85 милиграма, а пълнозърнестият хляб, заешкото месо, жълтъците и ядките съдържат до 50 милиграма.
Бирената мая, лукът, чесънът, консервите от месо и риба съдържат до 20 милиграма цинк на килограм продукт, а белият хляб, плодовете и зеленчуците, морската риба и прясното мляко съдържат до 8 милиграма цинк.
Цинкът е основен минерал, който помага за укрепване на имунната система, регулиране на нивата на витамин А, регулиране на метаболизма, заздравяване на рани, лечение на настинки и други заболявания. Недостигът на цинк може да причини храносмилателни разстройства, чупливи нокти и коса, акне, суха кожа, диария, загуба на апетит и понижен имунитет.
Най-добрите източници на цинк са животинските продукти. По-долу е даден списък на най-препоръчителните храни, богати на този минерал.
Най-добрите източници на цинк
Яйчен жълтък
Яйчният жълтък е добър източник на цинк, както и на витамини A, E, D и K и други основни минерали. 100 грама яйчен жълтък съдържа 4.93 милиграма цинк. За това хапвайте повече различни омлети, яйчени кремове, салати с яйца, яйчени десерти, пълнени яйца.
Месо от пуйка
Пуешкото месо е един от най-добрите източници на цинк, но е важно да се готви здравословно. Избягвайте пуешки колбаси и пържено пуешко месо тип пуешки кебап. 100 грама пуешко месо съдържа 3.09 милиграма цинк. Наблягайте повече на пуешка супа, пуешки пържоли, пълнена пуйка, пуешки шишчета.
Черен шоколад
Ако не сте имали достатъчно причини да ядете тъмен шоколад, ето още един много добър довод. Тъмният шоколад съдържа голямо количество цинк - 9.6 милиграма на грам. Внимавайте обаче да не прекалявате, защото можете да наддадете на тегло! Но по 2-3 блокчета шоколад в ядковите бонбони или в десерти без печене няма да ви навредят.
Сусам
Сусамовите семена могат да се поръсят в диетични салати, здравословни смутита и да се добавят към кето хляб или кето бисквити. Те съдържат впечатляващо количество цинк - 7.75 милиграма на грам.
Агнешко месо
Друг добър източник на цинк е агнешкото - 8.66 милиграма цинк на грам. Не трябва да се консумира в излишък. Наблягайте на агнешка чорба, печено агнешко, агнешки пържоли и други диетични рецепти с агнешко.
Гъби
Гъбите съдържат много основни витамини и минерали, включително цинк. 100 грама шийтаке съдържат 7.66 милиграма цинк.
Кашу
Кашуто е много здравословна храна, богатана цинк и добри мазнини. 100 грама кашу съдържат 5.35 милиграма цинк. Добавяйте кашу в повече веган разядки, сосове, салати, домашни сладоледи.
Тиквени семена
Тиквените семки изобилстват от хранителни вещества и също са отличен източник на цинк. 100 грама тиквени семки съдържат 7.81 милиграма цинк.
Плодовете и зеленчуците не са богати на цинк. Затова вегетарианците могат да развият дефицит на цинк. Дългата консумация на много солена или много сладка храна също може да намали съдържанието на цинк в тялото.
Липсата на цинк може да бъде предизвикана от проблеми на щитовидната жлеза и бъбреците, както и от приемане на противозачатъчни хапчета. Липсата на цинк може да предизвика забавяне на ръста при децата и стерилитет при мъжете и жените, както и импотентност.
Липсата на цинк се изразява и в загуба на паметта и раздразнителност, опадане на косата, поява на черни точки, загуба на апетит и на обонянието, чести инфекции, повишаване на холестерола.
При липса на цинк върху ноктите се появяват бели петна. Често това е един от признаците на алергия. За да се справите с него, консумирайте повече продукти от животински произход, пшенични кълнове, пълнозърнест хляб.
Редовното и разнообразно хранене ще ви осигури добър прием на цинк. А ползите от него са наистина невероятни.
Ползи от цинка
Подобрява производителността и физическата сила на спортистите
които извършват интензивни тренировки, тъй като има важна роля в производството на хормони.
Предотвратява рака и укрепва имунната система
Последните проучвания показват наличието на недостиг на цинк при няколко видове рак: рак на гърдата, рак на яйчниците, рак на дебелото черво, рак на белите дробове, рак на кожата или левкемия.
Недостигът на цинк влияе дълбоко на имунната система поради факта, че липсата на оптимални концентрации в организма причинява бърз спад в функцията на Т-клетките. Т-клетките или Т-лимфоцитите са лимфоцити с централна роля в клетъчно-медиирания имунитет, подпомагайки организма при атака от вируси или бактерии.
Подобрява здравето на сърдечно-съдовата система
Цинкът играе съществена роля за поддържането на здравето на сърдечно-съдовите клетки и ендотела, а дефицитът на цинк може да причини висок холестерол и възпаление, два важни рискови фактора за сърдечни заболявания.
Подкрепя репродуктивната система при мъжете и поддържа плодовитостта
Неотдавнашно проучване на 88 мъже на възраст между 40 и 60 години показа, че мъжете с нормални нива на тестостерон имат по-високи концентрации на цинк от тези с ниски нива на тестостерон.
Цинкът е необходим за производството на ензими, които инициират клетъчното делене, но за простатна тъкан са необходими 10 пъти повече цинк, за да функционират правилно, отколкото другите клетки. Оптимално ниво на цинк в простатата предпазва клетките от унищожаване, възпаление или развитие на рак.
Подкрепя здравето на репродуктивната система при жените
При жените цинкът участва в процеса на растеж и узряване на яйцата, така че жените с недостиг на цинк в крайна сметка имат проблеми с овулацията и, косвено, възниква проблемът с безплодието.
Има силно антиоксидантно действие
Цинкът е отличен антиоксидант, който неутрализира свободните радикали, като се свързва с тях. Цинкът има важна роля в противодействието на отрицателните ефекти на излишното желязо и радикалите, които увеличават възпалението.
Подобрява съня, когнитивната функция и нивата на енергия
Цинкът осигурява оптималното функциониране на невротрансмитерите, които общуват с останалата част от тялото, спомагайки за поддържане на когнитивната функция. Той е необходим в метаболизма на мелатонин, основен хормон за здраво тяло.
Като участва в дейността на над 300 ензима, цинкът има много други ползи за човешкото тяло и това обяснява защо дори и най-малкият дефицит може да причини нежелани симптоми или състояния.
Коментари