Йодът е химичен елемент, който е от съществено значение за производството на хормоните на щитовидната жлеза, които регулират растежа и метаболизма. Йодът е компонент на почти всяко живо растение и животно. Стандартни измервания на йод в храната не съществуват, защото концентрациите на йод, се различават по целия свят.
Като цяло, храните от морето съдържат най-много йод, следвани от животинските храни и растителните храни. От всички храни, морските водорасли са едни от най-известните и най-надеждни източници на естествен йод, но яйцата и млечните продукти също може да са добри източници.
Изследванията показват, че липсата на йод може да доведе до разширяване на щитовидната жлеза, летаргия, умора, слабост на имунната система, забавяне на метаболизма, аутизъм, наддаване на тегло и евентуално дори психични състояния като тревожност и депресия. Добрата новина е, че има много храни с йод и всички те могат да се включат лесно в дневния ни хранителен режим.
Препоръчителната дневна доза (RDA) йод е 150 микрограма дневно за всички над 14-годишна възраст. RDA за деца на възраст 1-8 години е 90 микрограма всеки ден, а на възраст 9-13 120 микрограма всеки ден. Ако сте бременна или кърмите, се препоръчва да се приемат 290 микрограма всеки ден.
Морски водорасли
Океанът е домакин на най-големият склад на йодни храни, включително и водорасли. Една супена лъжица от водорасли съдържа около 2000 микрограма йод.
Червени боровинки
Този плод е богат антиоксидант и е другият голям източник на йод. Около 100 грама червени боровинки съдържат приблизително 400 микрограма йод. Препоръчва се закупуването на пресни плодове или сок.
Кисело мляко
Естествен пробиотик, киселото мляко е отлична храна богата на йод, която трябва да добавите към вашата диета. Една порция притежава повече от половината от дневните ви нужди.
Фасул
Много зърна са чудесен източник на хранителни вещества и същевременно с това са богати на йод, а бобът може да оглави списъка. Само 1/2 чаша от тези зърна съдържат около 32 микрограма йод. Фасулът е не само богата на йод храна, но той е и с изключително високо съдържание на фибри.
Ягоди
Тази вкусна червени плодове са заредени с до 10% от ежедневните ви нужди от йод и то само в една порция. Една чаша пресни ягоди съдържа приблизително 13 микрограма йод.
Хималайска сол
Тази форма на сол, известна също като сивата сол, е отличен източник на естествена йод. Въпреки че много видове готварска сол са обогатени с йод, те са лишени от естествените и свойства за здравето, защото са са химически обработени. Само един грам от хималайската сол съдържа приблизително 500 микрограма йод.
Млечни продукти
Млякото и сиренето са добри източници на йод, само една чаша мляко, съдържа около 55 микрограма йод. За да се избегнат много от негативните ефекти от страна на храносмилателната система при хранене с краве мляко и сирене, е за препоръчване избора на сурово органично козе мляко и козе сирене, които са по-здравословната алтернатива за извличане на йод от млякото и млечните продукти.
Картофи
Картофът е лесно допълнение към повечето ястия и е един от най-богатите източници на йод в растителното царство. Един среден печен картоф съдържа 60 микрограма йод.
Коментари