Костите ни не могат без фосфор, магнезий, калций, витамин D, но също така и без цинк. Още преди пет хиляди години древните египтяни използвали паста с цинк за заздравяване на рани.
Преди сто години е станало ясно, че от цинк имат нужда не само хората, но и растенията, както и животните. Раните на животни и хора заздравяват по-бързо, ако се хранят с богати на цинк продукти.
Пациенти, които страдат от алкохолизъм, атеросклероза, рани, цироза, болести на сърцето, имат недостиг на цинк. До тази липса водят интензивното лечение с кортизон, някои противозачатъчни хапчета, прекалено сладката или прекалено солената храна.
Цинкът е задължителен елемент за формирането на костите. Не само децата, но и възрастните постоянно възстановяват клетките на скелета си, и този процес е свързан с обмяната на веществата.
Ако обмяната на веществата е нарушена, костите стават порести. Цинкът е една от двете субстанции, заедно с таурина, които могат да доведат до развитие на епилепсия при острата им липса.
Витамин А, който се намира в черния дроб, действа само в присъствието на цинк. Ако нямаме достатъчно цинк, колкото и да се тъпчем с витамин А, той няма да бъде усвоен от организма. Без цинк този витамин не може да излезе от черния дроб, а кръвта не може да го разнесе до кожата и очите.
За липсата на цинк при децата свидетелства лошият апетит, забавеният растеж, желанието да облизват и гълтат метални предмети, лошото състояние на косата.
Цинкът се съдържа в пшеничните трици и в кълновете. В съчетание с продукти, които съдържат витамин С, цинкът е идеално средство против настинка.
Ако имате проблеми, свързани с кожата на ръцете, наблегнете на продукти, които съдържат цинк и витамин А. При бременността е особено важно да се приемат продукти с високо съдържание на цинк, защото именно този елемент спомага за оформянето на половите органи на момченцата.
Възпалението на простатата може да бъде излекувано с продукти, които съдържат цинк.
Липсата на цинк може да бъде причинена от нарушена дейност на щитовидната жлеза, болести на черния дроб, недостиг на цинк в храната и водата, както и храненето с продукти, които съдържат много белтъчини.
Цинкът се съдъръжа в ябълките, портокалите, лимоните, смокините, зелените зеленчуци, минералната вода. Медът, малините, фурмите, морските риби, млякото, цвеклото, аспержите, доматите, целината, картофите, ряпата и хлябът съдържат цинк.
Има го и в яйцата, пилешкото и заешкото месо, калмарите, телешкия черен дроб, тиквените и слънчогледовите семки.
Коментари