Древната индийска наука за живота, Аюрведа, набира все по-голяма популярност и в Европа. Вниквайки и спазвайки основните принципи на Аюрведа, вие ще достигнете до пълна хармония.
Централно място в Аюрведа заема здравословния начин на хранене и тъй като в следните редове ще разгледаме какво „казва“ индийската наука за живота за консумацията на чай и кафе, ще се съсредоточим първо върху това как Аюрведа разделя храните като цяло.
Храните в индийската наука за живота се разделят на:
- сатвични (най-чистите храни, които подпомагат духовния растеж);
- раджастик (водят до пробуждане на желанието);
- тамасиг (тежките храни, които водят до апатия).
Към сатвичните храни спадат целите храни, млечните продукти, ориза, гхи и др.
В групата раджастик храни попадат лютите храни, чесън, лук, шоколад и кофеиновите напитки
Към тамасиг спадат месото, всички преработени храни и джънк фуд.
Както сами се досещате, Аюрведа препоръчва да наблягате на сатвичните храни, да сте предпазливи с раджастик храните и да избягвате тамасиг храните. Така или иначе храните от Раджас и Тамас могат да се консумират особено ако ги консумирате балансирано.
Кафето и чаят, който съдържа кофеин (като черния и зеления чай) спадат към раджастик храните. Според Аюрведа е много по-добре да замените кафето и съдържащия кофеин чай с билкови чайове и билкови смеси. Често кофеиновите напитки водят до превъзбуждане и чувство на нервност, а понякога и до безсъние.
Освен това Аюрведа разглежда и различните видове доша, защото консумацията на кофеинови напитки се възприема различно спрямо каква е вашата доша (психо-физиологичен тип). Така например ако спадате към доша Вата, вие ще сте прекалено чувствителни към кофеина и кофеиновите напитки.
Препоръчително е да ги замените именно с билкови чайове и отвари, а ако все пак държите на любимата си чаша черен или зелен чай, то не го накисвайте твърде дълго. Обикновеното еспресо е добре да замените с безкофеиново кафе.
Типовете Пита имат по-добра поносимост към кофеиновите напитки, но най-добре ги понасят типовете Кафа.
Важно е когато консумирате кафе и кофеинови чайове, да правите това рано сутрин, и то с мярка. Идеалният вариант за чаша кафе или черен/зелен чай е като си ги приготвите между 6 и 10 часа сутринта. Това е времето Кафа, през което човешкият организъм понася най-добре кофеиновите напитки.
Добре е да знаете, че що касае чая, вие можете да добавите към него и характерните за Индия подправки, които биха неутрализирали до някаква степен ефекта от кофеина, така че той да не влияе толкова върху нервната ви система. Подобни подправки са кардамон, карамфил, джинджифил, канела и др. Добавянето на мляко към чая също има благотворен ефект.
Не на последно място, ще добавим, че ако изпитвате остра необходимост от кофеиновите напитки, то винаги е по-добре да изберете чая, макар и кофеинов, отколкото кафето. Препоръчително е отново да го консумирате сутрин и то не повече от една или две чаши. По този начин вие наистина ще можете да се насладите на любимата си напитка, а насладата от храната е важна за Аюрведа.
Прочети също тези основни правила при приготвянето на чай, кога какъв чай да пием и кои са най-полезните чайове.
Коментари