Gotvach.bg»Статии»Празнична Трапеза»Как Аюрведа разделя храните

Как Аюрведа разделя храните

Как Аюрведа разделя храните

Аюрведа означава знание за живота. В основата на тази философска система лежи постигането на хармония и съзвучие между човека и природата, за да бъде запазен балансът между духа и тялото.

Начинът на приготвяне на храната, нейното поднасяне и начинът на хранене са от съществено значение за поддържане на равновесието в човешкото тяло.

В зависимост от въздействието, което храната оказва на тялото, тя се дели на три основни групи в аюрведичното хранене.

Основни групи, на които Аюрведа дели храната

Тамастична храна

Названието идва от принципа или гуната тамас, която е гуна на тъмнината, инертността, невежеството, раждащо апатия и несъзнателност.

Поради това тази храна е нездравословна според принципите на хранене на Аюрведа тя води до застой и причинява физически болести. В тази група са полуфабрикатите, бялото брашно, маргаринът, захарта, месото, рибата, алкохолът и трудносмилаемите храни.

Раджастична храна

Аюрведа храни

Названието идва от гуната раджас, която е гуна на възбудата, енергията, движението, страстта, на оцветяването и емоционалното замърсяване.

Затова и самата раджастична храна носи страст, енергия, активност. Включва горещи, люти и сухи храни. Това са лешници, бадеми, тиквички, краставици, чесън, лук, ръж, зелен чай, кафе, черен пипер. В тази група храни влизат също месото и рибата, но трябва да се консумират умерено, за да не се наруши балансът на тялото.

Сатвична храна

Наречена е така на гуната сатва, която е гуна на добродетелта, благородството, чистотата на мисълта и освобождаването от страданието.

Тази храна избистря мисълта, дава чисти и възвишени пориви. Това е естествена храна, отгледана без химия, а приготвянето на ястията изисква минимална обработка.

Сатвични храни са пълнозърнестите храни, покълнали семена, лещата, пресните плодове и зеленчуци, млечните продукти и гхи, билковите чайове, медът, босилекът, канелата, ментата, джинджифилът, куркумата, кимионът.

Начини на комбиниране на видовете храна в Аюрведа

Хранене според Аюрведа

Според Аюрведа правилно е да се комбинират раджастичните със сатвичните храни, а тамастичните храни да се отбягват или да се ограничат силно. Така се поддържа баланса на енергиите и чакрите функционират правилно.

Принципът на хранене според Аюрведа изисква да се съобразява храната с индивидуалните особености на организма. Важно е да се включват разнообразни храни, в различни количества от всички вкусове, за да се постигне хармония в дошите. Здравословно хранене според Аюрведа означава вслушване в нуждите и сигналите на тялото.

Вижте още:

- Аюрведа билки за борба с артрита;

- Защо билката Нийм е чудото на Аюрведа.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest