Божоле нуво

Божоле нуво
Снимка: roksen_andre/ pixabay.com

Всяка година третият четвъртък на ноември месец е ден за празник на много места по света. Любителите на виното знаят, че тогава се празнува пристигането на новата реколта вино Божоле, или според изящната френска словесност - празник на Beaujolais Nouveau.

Божоле нуво е очарователно дружелюбно събитие, възможност да се отпразнува истинската причина да се насладим на чаша ново младо вино. Това е не просто напитка, а удоволствие за споделяне без да се потиш, буквално и преносно. Ето всичко интересно за Божоле нуво.

Защо ново

Що се отнася до Божоле Нуво, махмурлукът и главоболието не са гарантирани и това е доста логично. Първо, новото вино не е ново и не е измислено от маркетинг експертите на Beaujolais. Винаги го е имало както в Божоле, така и във всички лозарски райони.

Новото вино просто бележи изминалото време. Откакто човек прави вино, той е работил усилено, за да го запази възможно най-добре. Но въпреки всички усилия, дълго време нищо не беше открито. Тогава новото вино беше най-доброто от вината.

Затова Beaujolais Nouveau не е изолирано явление, а белег на сезона. И това също е награда в края на беритбата, след като е свършена работата, да се празнува хубавата реколта, като се опита младото вино, и се усети всичко от плодовете, всичко от празника.

Описание и история на Божоле нуво

Божоле нуво характеристики

Божоле нуво е червено вино, произведено от грозде Гаме, произведено в района Божоле - Бургундия, във Франция. Това е младо вино, ферментирало само няколко седмици, преди да бъде пуснато за продажба на третия четвъртък на ноември. Дистрибуторите се надпреварват да доставят първите бутилки на различни глобални пазари.

Още през 1800 година производителите на божоле се събират, за да отпразнуват финала на събирането на реколтата, като вдигат тост за нея с част от младото вино, произведено тази година и това е част от френската традиция на ранни вина. През това време бармани и ресторантьори в Лион купуват бъчви от това ново вино Божоле, което е пресовано през септември и готово за сервиране през ноември.

Новото вино тогава се поднася в стомни, потопени в бъчви. Бъчвите понякога са били транспортирани просто чрез плаване по реката. След като Божоле нуво е създадено през 1937 година, правилата на асоциацията на винарите означават, че виното Божоле може да се продава официално само след 15 декември в годината на реколтата.

Тези правила са облекчени през ноември 1951 година и официално е определен 15 ноември като дата за пускане на пазара на това, което от тогава нататък ще бъде известно като Beaujolais nouveau.

През 1985 година Националният институт за наименования за произход установява третия четвъртък на ноември, за да позволи единна дата за пускане на виното.

През 2000-та години правилата за пускане започват да се облекчават, като вината се доставят предварително и се пускат на местните пазари в 00:01 ч. местно време. В началото на 2010 година започва да се изпраща на търговците на дребно преди третия четвъртък с инструкции да не се продава до третия четвъртък. От потенциала на този маркетинг се възползват други доставчици и започва надпревара кой да достави първите бутилки до Париж. Медийното отразяване на празника го превръща в национално събитие.

Как се прави Божоле нуво

Beaujolais Nouveau се прави от гроздето Гаме блан, по-известно просто като Гаме. Гроздето идва от южната част на Божоле отглеждано в каменисти, шистовидни почви точно на север от Лион, като около 40 процента от напитката се изнася от Франция.

По закон цялото грозде в района трябва да се бере ръчно. Виното е направено чрез въглеродна мацерация, анаеробна ферментация на цели плодове, която подчертава плодовия вкус, без да извлича горчивите танини от люспите на гроздето. Гроздето се зарежда и запечатва в голям запечатан контейнер, който е пълен с въглероден диоксид. Гроздовите зърна не се смачкват, а се поставят цели във ферментатора.

Гроздовите зърна в долната част на съда се пукат под тежестта на гроздето и сокът, който контактува с естествените дрожди от ципата, започва да ферментира. Ферментацията става и вътре в несмачканото грозде без достъп на кислород, защото въглеродният диоксид, който се получава в резултат на фермантацията изтласква кислорода. Следователно се получава анаеробна ферментация.

При производството на Божоле Нуво във ферментатора се вкарва въглероден двуокис под налягане, което ускорява процеса. Този процес се нарича въглекисела мацерация. Полученото вино е свежо, плодово и с много ниско съдържание на танини, по-малко наситен цвят и повече първични аромати, най-вече на банан.

Част от успеха на Beaujolais Nouveau се дължи на гроздето Гаме -то може лесно да направи това много просто вино, както и да направи по-сложни вина. Повечето други сортове червено винено грозде не биха направили лесно вина в стил нуво.

Виното се предлага на пазара, за да се пие през ноември, само няколко месеца след като гроздето е било на лозите - логистиката за бързо изпращане на толкова много вино е значително предизвикателство.

Този Ден на Божолето е придружен от рекламни събития и тежка реклама с традиционен слоган, поздравяващ новото божоле.

Стил на Божоле нуво

Божоле нуво поднасяне

Божоле нуво е лилаво-розово вино, отразяващо младостта му, бутилирано само 6-8 седмици след прибиране на реколтата. Методът на производство означава, че има по-висока киселинност и много малко танини. Нуво има много ярки, свежи, червени плодови аромати, като череша, ягода и малина, заедно с плодови естерни аромати на банан, грозде, смокиня и круша. Препоръчва се виното да е леко охладено до 13 °C.

Beaujolais nouveau е предназначено за незабавно пиене. Описвано е като вино от тази реколта, свежо като спомен за реколта и сурово като преживяване на годината, неполирано от времето, отражение на емоцията на момента. В същия дух, нуво е предназначено да се консумира в рамките на няколко месеца. Въпреки че виното може да се запази за няколко години, няма реална причина за това, тъй като не се подобрява с възрастта, като за сравнение, стандартните вина Божоле се пускат на пазара през следващата година и могат да се съхраняват една или повече години, преди да се консумират. Новите вина показват определени вариации между реколтите и като такива се считат за ранен индикатор за качеството на регионалната винена реколта за годината.

За период около края на 90-те години някои винени критици критикуват Божоле нуво като просто или незряло вино. Според един винен критик, пиенето на това вино доставя глупаво удоволствие. Според друг тези вина са вкусни, пикантни, изобилни, свежи, жизнено плодови. Освен това е предизвикателство да се направи правилно такова вино.

Ястия и Божоле нуво

Божоле нуво
Снимка: Yordanka Kovacheva

Поради ниските нива на танини това вино е свежо и подходящо за много храни. Не само ги придружава, но и участва в различни рецепти, като готвачите първи пробват възможностите на новата реколта Божоле нуво в рецептите си.

Върви с леки колбаси и меки сирена като Бри и Камамбер.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес