В днешния век нуждата от засилена умствена работа е особено осезателна. Затова повечето хора на умствения труд мечтаят да се концентрират лесно, да мислят по-бързо, да помнят повече, без да се уморяват много и да запазят доброто състояние на духа. Дали това е възможно, отговор може да даде най-ажният сред невротрансмитерите, отговорни за функционирането на мозъка, а именно ацетилхолинът.
Същност и история на ацетилхолина
Докато изучавал въздействието върху сърцето на веществото, британският учен Хенри Дейл, открил ацетолхолина през 1914 година. Той обаче не го причислил към невротрансмитерите, а тази заслуга получава германският учен Ото Льоеви. Така е открит първият невротрансмитер - ацетилхолин.
Ацетилхолинът представлява органичен катион или молекула, която се произвежда в невроните и действа като невротрансмитер в централната и периферната нервна система. Това означава, че служи за предаване на нервните импулси на ниво централна и периферна нервна система. Тази молекула се освобождава от голяма брой неврони в централната нервна система.
В периферната нервна система ролята му се заключава с активиране на мускулната система и подобряване на контракциите както на мускулите на скелета, така и на сърдечния мускул.
Нервите, които достигат до мускулите, отделят ацетилхолин и след като молекулата се свърже с рецептора си, тя активира каналите, водещи до навлизането на натрий в клетките. В резултат настъпват редица химически процеси, активиращи мускулните влакна, така че се получава свиване на мускулите, последвано от отпускане, тоест мускулни контракции.
В парасимпатиковата нервна система ацетилхолинът оказва влияние върху метаболизма, чревната перисталтика и отделянето на слюнка, появата на храносмилателни симптоми като гадене, повръщане и колики.
В централната нервна система има противовъзбуждащ ефект. Участва в процеса на събуждане, влияе върху качеството на съня, върху паметта и цялостно върху дейността на мозъка.
Източници на ацетилхолин
Като източници на ацетилхолин се явяват различни групи вещества.
Едно от тях са съединения, които след реакции на ензимите се превръщат в ацетилхолин. Такива са холин битартрат и хуперзин А.
Друга група вещества са такива като ацетил карнитинът и витамин В5.
Третата група обхваща вещества, играещи роля на инхибитори като розмарин, канабис и други.
Следваща група са вещества, които са антагонисти, като никотин.
Ползи за хората от ацетилхолин
Ползите от ацетилхолина са многостранни и засягат основно дейността на мозъка и нервната система.
- Здравословни ползи по отношение на действието върху невродегенеративни заболявания като Алцхаймер. С тях се подобрява дневната житейска дейност, когнитивните възможности и качеството на живота;
- Подобряване на паметта и възможностите за заучаване и запомняне на голям обем информация;
- Подобряване на настроението;
- Действа положително за успокояване на децата с хиперактивност и дефицит на внимание;
- Бързо възстановяване при употреба от лица с исхемичен инсулт и други мозъчни заболявания, свързани със загубата на памет;
- Действа много добре при деменция по отношение на краткосрочната памет;
- Положително влияние оказва ацетилхолинът и при заболявания на централната нервна система влияейки противовъзпалително върху цитокините;
- Има антиоксидантни свойства и може успешно да премине мозъчната бариера, за да защитава мозъчните неврони;
- Потиска депресивните състояния и подобрява настроението, особено при възрастни хора.
Странични ефекти от употреба на ацетилхолин
Остри странични ефекти от ацетилхолина не се наблюдават, но може да има умерени такива. Те се изразяват в:
- Гадене, повръщане, коремен дискомфорт, силна възбудимост и трудност при заспиване;
- Сърцебиене, високо кръвно налягане, което е опасно за хора, прекарали сърдечен удар. При дългосрочна употреба може да се появи тревожност и депресия, въпреки че се приема като подобрител на настроението в краткосрочен план;
- Поради ускорения в метаболизма се отделят свободни радикали и затова се налага да се взима заедно с антиоксиданти;
- Може да се появи сънливост, забавени реакции, объркване и оттам повишаване на кръвното налягане.
Препоръчителни дози ацетилхолин
Универсална доза за употреба не съществува, всеки отделен случай се разглежда и се дава препоръчителна доза. За дневен прием се дават приблизителни препоръчителни дози: от 250 до 1000 милиграма дневно за отделните източници.
Има правени проучвания при коя точно доза действието е най-ефективно, без да показва никакви странични ефекти. Примерно хуперзин А дава най-добри резултати при доза 400 микрограма, взимани 1-2 пъти дневно.
Ацетил карнитин пък се взима по 2000 милиграма на ден.
Вещества, които са противопоказни за комбиниране с ацетилхолин
Холиновите източници не бива да се комбинират с антихолинестични агенти. Антихолинергици се наричат лекарствата, които са отговорни за свързването на ацетилхолина с рецептора му в нервната клетка. Тези лекарства се делят на антимускаринови и антиникотинови.
Това са лекарствени препарати, предписвани от лекар, но такава роля могат да изпълняват и натурални вещества като алкалоидите, откривани във всички растителни видове, принадлежащи на семейство Картофови - картофи, домати, патладжани, чушки и други.
Добавки, в които се срещат ацетилхолинови източници
- Повечето източници на ацетилхолин съществуват на пазара. Такива са канабис и никотин, предлагани като хранителна добавка;
- Много лекарствени средства, основно инхибитори и антагонисти на ацетилхолин, са предлагани в аптеките. Такива са донепезил, галантамин, такрин, неостигмин и други;
- Някои източници на ацетолхолин се използват в спортните добавки за подобряване на настроението, фокуса и съкращението на мускулите.
Изследвания върху ползите от ацетолхолин и резултати от тях
- След изследвания върху лабораторни плъхове е установено, че хуперзин А влияе благоприятно при стимулирането на нервите, което е полезно за лечение на невродегенеративни заболявания;
- Хуперизин А защитава мозъка от увреждания от глутамат;
- Увеличава продължителността на оцеляването при възрастни лабораторни плъхове, което дава надежда, че има същите въздействия и при възрастни хора;
- При лабораторно използване върху плъхове има ползи при застаряване и холинергичен дефицит;
- Показва добри възможности за възстановяване при амнезия;
- Подобрява когнитивните процеси и невроповеденческите дефицити по време на експериментите;
- Съкращава и времето за мисловна дейност както при мъжките, така и при женските експериментални животни.
Основни ефекти на ацетилхолина
Ацетилхолинът има ефект и значение за:
- Метаболизма;
- Намаляване на сърдечната честота;
- Дихателната честота и кръвното налягане;
- Перисталтиката на червата;
- Производството на урина и дефекацията.
Коментари