Морски таралеж

Морски таралеж

Свързваме морските таралежи с лазурните плажове на съседна Гърция и с това, че трябва са носим специални обувки, за да не настъпим някое от тези морски животинки. Те са много повече от една заплаха за туриста и заслужават със сигурност нашето внимание.

Особености на морските таралежи

Морските таралежи обитават по-солените морски води и не могат да съществуват в слабо солени и сладки води. Затова не се срещат в Черно море, но пък изобилстват по Средиземноморието. Разпространени са както по скалистите подводни формации, така и по пясъчното дъно. Всъщност съществуват може би около 900 вида морски таралежи в цял свят. Както личи и от името им, тялото им е покрито с остри бодли и принадлежат към семейството на бодлокожите (иглокожите) организма.

Тялото на морските таралежи е предимно сферично или близко до тази форма. Може да достига от няколко сантиметра в диаметър до цели 30 сантиметра при някои видове. Бодлите също варират по дължина – някои са къси, а други са много дълги, като общото между всички е, че са тънки, остри и наистина много бодливи.

Макар да е безгръбначно, морският таралеж има твърдо образувание, което може да наречем скелет. То предпазва вътрешните части на тялото, където са разположени храносмилателните органи и оплодителната система. Изумителното е, че таралежите нямат очи, типичните крайници и мозък, но въпреки това са способни да „виждат“ средата наоколо, да се придвижват и да изпитват някои усещания. За последното разчитат на примитивна нервна система. Придвижването става с помощта на тръбовидни пипала, разположени по цялото тяло. Те служат за крака. Интересно и любопитно е, че устата им също помагат за движението на таралежите по дъното и скалите. Устата са разположени точно отдолу на тялото, което, както ще видите след малко, е много полезно. Що се отнася за зрението – при тях то по-скоро се свежда до осезание и усещане на тъмнина и светлина, както и очертания, благодарение на сензори по повърхността на въпросните „крака“.

Устата на таралежите съвсем удачно се намира отдолу на тялото ми, защото така те са максимално улеснени в намирането и поемането на храна. Морските таралежи се хранят с остатъци от риба, водорасли и други хранителни компоненти, които попадат на пътя им. Може да се каже, че са буквално всеядни.

За съжаление самите те често стават жертва на хищни морски обитатели. Дори да имат блестяща бодлива защита, тя не винаги е оказва достатъчна, за да спре хищниците.

Опасни ли са морските таралежи

Консумация на Морски таралеж
Снимка: SummitPost

Един от основните страхове е, че убождането от морски таралеж е отровно. За щастие, повечето видове не са отровни и не могат да вкарат токсична течност в тялото ви. Все пак съществуват видове морски таралежи, които наистина имат отрова в бодлите и челюстите си. Ако попаднете на тях, може да си създадете доста проблеми, но все пак сблъсъкът няма да е смъртоносен. Потърсете по-бързо медицинска помощ и ще получите по-малко вреди. Възстановяването обаче може да отнеме по-дълъг период – понякога дори месец.

Убождането на морски таралеж обаче в никакъв случай не е приятно. Затова съветът е да обувате специални обувки, особено ако сте съвсем неопитни в разпознаването на тези бодливи морски обитатели. Ако все пак се случи, че стъпите боси върху морски таралеж, не се паникьосвайте, а действайте бързо. Най-важно е да извадите останалите в крака (а понякога и в ръката) остри крайчета на бодлите. Те са така създадени, че веднага се пречупват, след като се забият в кожата, и не остават там. Може още на брега да опитате да ги извадите с пинсета (щипка за вежди също може да свърши работа) или с ноти. Ако това ви се струва невъзможно, осигурете си топла, дори гореща вода и потопете краката си вътре за около 20 минути. Кожата ще омекне, което ще направи възможно по-лесното извеждане на игличките. Може направо да измиете със сапун и разтъркване убоденото място, което дава по-голям шанс връхчетата да изпаднат.

Ако тези методи не помогнат, накиснете мястото на убождането с оцет или лимонов сок. Съставът на бодлите е такъв, че те лесно се размекват от киселините. Така ще ги издърпате или ще изпаднат по-лесно. Ако не може да се справите сами, тук е момента да потърсите лекарска помощ. В никакъв случай обаче парченцата бодли не трябва да остават в тялото, защото може да създадат големи проблеми. Организмът ще реагира със загнояване и инфекция. Така че колкото по-бързо премахнете остатъците от морския таралеж, толкова по-малко усложнения ще имате.

Възможно е при някои хора да се получи алергична реакция. Ако тя е по-тежка, също трябва веднага да потърсите лекар. При по-леки реакции е достатъчно да изпиете противоалергични медикаменти. За локално намазване е подходяща едновременно противоалергична и противобактериална пастичка. Съществуват също и обезболяващи гелчета, които са подходящи ако чувствате силна болка на мястото на убождането (също и при процеса на изваждане на частиците).

Морският таралеж е деликатес

Морски таралежи
Снимка: catalinaop

Ами да – освен че е уникално същество, което може да ви набоде, таралежът от водата пък е и кулинарно изкушение в много култури. Особено в Япония и средиземноморската кухня той е широко разпространен и наистина се смята за деликатес. Всъщност няма кой знае колко неща за ядене в един морски таралеж. Ядливата му част се намира във вътрешността на своеобразния скелет.

Най-удобният начин да достигнете до там е чрез обикновени ножици. Когато отворите морския таралеж, почистете всички останали отпадни компоненти и извадете наподобяващите на хайвер образувания, захванати за черупката. Точно те са ядливи и според някои – много вкусни.

Най-шокиращото е, че тази хайвероподобна ядлива част на таралежите се консумира... сурова! Достатъчно е само да изстискате малко лимонов сок отгоре и имате готов деликатес. Задължително условие обаче е таралежът да е изкючително пресен, а най-добре – току-що уловен. Ако е престоял или е стар и не е съхраняван правилно, може да причини отравяне на организма, както всички останали морски продукти – те се развалят бързо и внимавайте с тяхното съхранение и консумация.

Освен суров има и други рецепти за приготвянето на морски таралеж. Хайверът може да се панира, да се запече или дори да се бланшира за кратко. Той се комбинира също с различни продукти – например с паста или салати, с препечен хляб или като суши, където той, разбира се, е „черешката на тортата“.

Ползи от консумация на морски таралеж

Независимо дали харесвате вкуса на морския таралеж, или не, той е невероятно полезен. Съдържа изобилие от микроелементи, аминокиселини и витамини, които са много полезни за здравето. Някои дори твърдят, че редовната консумация на морски таралежи удължава живота. Други пък казват, че той е силен афродизиак.

Според трети морските таралежи дори са лечебни и са част от специални хранителни диети при болни хора. За лечебни цели дори се препоръчва не само консумацията на хайвера, но и да се пие течността, която се намира във вътрешността на черупката. Обикновено тя се излива и не се използва, но всъщност е много ценна и богата на полезни вещества, смятат най-вече японците.

Каквото и да мислите за морските таралежи, едно е ясно – те наистина са необикновени и причудливи създания на природата.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес