Тигрови скариди

Тигрови скариди

Тигровите скариди са едни от най-интригуващите и красиви видове скариди в света на морските организми. Тяхната уникална визия и вкус ги правят предпочитани в гурме кухнята и сред любители на морската храна.

Нека се потопим в света на тигровите скариди и разгледаме всичко за тях от близко.

Описание на Тигрови скариди

Penaeus monodon, известна като гигантска тигрова скарида, азиатска тигрова скарида, черна тигрова скарида и други имена, е морско ракообразно, което се отглежда широко за храна.

Тигровите скариди се отличават със своя уникален и забележителен външен вид. Те са покрити с тъмни линии или петна, наподобяващи тигрови шарки и ярко оцветени в различни нюанси на черно, оранжево и бяло. Тялото им е стройно и гъвкаво, а чувствителните им антени играят важна роля в ориентацията им в морската среда.

Тигровите скариди са описани за пръв път от Йохан Кристиан Фабрициус през 1798 г., но науката ги признава за отделен вид чак през 1949 г., когато морският биолог Липке Холтуис представя пред научната общност достатъчно доказателства, че това е отделен вид.

Тигровите скариди обикновено достигат дължина от около 5 до 10 сантиметра, в зависимост от видовете и условията на средата, която обитават.

Женските могат да достигнат дължина около 33 см, но обикновено са дълги 25 - 30 см и тежат 200 - 320 грама. Мъжките са малко по-малки с дължина 20 - 25 сантиметра и тегло 100 - 170 грама. Краката и коремът им са с напречни ивици с червено и бяло. Антените са сивокафяви. Присъстват кафяви перейоподи и плеоподи с ресни в червено.

Местообитание на тигровите скариди

Тигровите скариди са разпространени в различни части на света, като предпочитат топлите и тропическите води на океаните. Срещат се основно в Индийския океан, Тихия океан и Червено море. Тигровите скариди са инвазивен вид в северните води на Мексиканския залив и Атлантическия океан край южната част на САЩ.

Първото появяване на тигровите скариди в САЩ е през ноември 1988 г. Близо 300 скариди били уловени край югоизточния бряг след случайно освобождаване от съоръжение за аквакултури. Този вид вече може да бъде уловен във водите от Тексас до Северна Каролина. Въпреки че P. monodon е инвазивен вид от много години, той все още не е увеличил своята популация. Бягствата в други части на света обаче са довели до установени популации на тигрови скариди край Западна Африка, Бразилия и Карибите.

Обитавайки разнообразни морски биотопи, тигровите скариди предпочитат коралови рифове, мангрови блата и каменисти дънни структури. Срещат се на дълбочина от няколко метра до няколко десетки метра под повърхността на водата.

Младите екземпляри обикновено се срещат в плитчините, а след зряла възраст се преместват в по-дълбоки води (до 110 метра) и живеят на тинесто или каменисто дъно. Доказано е, че тигровите скариди са нощен вид в дивата природа. През деня те се заравят на морското дъно и излизат през нощта, за да се хранят. Тигровите скариди обикновено се хранят с детрит, червеи полихети, мекотели и малки ракообразни, както и с водорасли. Поради богатата си на хранителни вещества диета, тези скариди не могат да консумират фитопланктон поради хранителните си придатъци, но могат да консумират стареещ фитопланктон. Скаридите започват да се чифтосват през нощта и могат да произведат около 800 000 яйца.

Тигровата скарида като аквакултура

Тигрови скариди

Тигровата скарида е вторият най-широко култивиран вид скариди в света, след само белокрака скарида, Litopenaeus vannamei. През 2009 г. са произведени 770 000 тона на обща стойност 3 650 000 000 щатски долара. Тигровите скариди представлява почти 50% от култивираните скариди.

Скаридите са популярни за отглеждане поради своята устойчивост на соленост и много бърз темп на растеж. Те обаче са много уязвими към гъбични, вирусни и бактериални инфекции. Заболявания като болестта на белите петна и болестта на жълтата глава са довели до голямо икономическо въздействие в индустриите за производство на скариди по целия свят. Скаридите могат да бъдат засегнати от предавани болести от други ракообразни, като австралийския рак с червени нокти (Cherax quadricarinatus), който е податлив на жълтоглава болест и е доказано, че я предава на тигровите скариди в Тайланд.

Тъй като черните тигрови скариди са податливи на много заболявания, това поражда икономически ограничения пред хранителната индустрия в Австралия, където се отглеждат във ферми. За справянето с подобни предизвикателства, са направени опити за селективно отглеждане на специфични устойчиви на патогени линии черни тигрови скариди.

Тигровата скарида се отглежда по целия свят. Най-големите производители са Тайланд и Индонезия.

За оптимален растеж тигровите скариди се отглежда във води с температура между 28 и 33°C. Характерно за рода Penaeus, тигровата скарида има естествената способност да оцелява и да расте в широк диапазон на соленост, въпреки че оптималната му соленост е около 15-25 ppt. Докато са във ферма, скаридите обикновено се хранят със смесена диета, която състои от изсушени пелети. При смесване в диетата на комбинирани фуражи и пресни фуражи, тигровата скарида показва по-добра репродуктивна способност.

Устойчиво потребление на тигрови скариди

През 2010 г. Грийнпийс добави тигровите скаридите към своя червен списък с морски дарове – списък с водни животни, които обикновено се продават в супермаркетите по целия свят и които имат много висок риск да бъдат застрашени от неустойчив риболов. Причините са унищожаване на огромни площи с мангрови гори в няколко страни и прекомерен улов на млади скариди от дивата природа за снабдяване на ферми.

Рецепти с тигрови скариди

Тигровите скариди са едни от най-предпочитаните морски дарове. Техният уникален вкус ги е превърнал в основен елемент в националните кухни на някои от страните в Югоизточна Азия, особено в Тайланд. В последните десетилетия те стават популярни в целия свят. За да ви превърнем в част от почитателите им, ви представяме няколко рецепти с тигрови скариди:

Тигрови Скариди на Грил

Необходими съставки:

Тигрови скариди - 500 грама

Масло - 2 супени лъжици

Лимонов сок - от 1 лимон

Сол и черен пипер - на вкус

Начин на приготвяне:

Почистете и измийте тигровите скариди.

Загрейте грила на средна температура.

Разтопете маслото и добавете лимоновия сок.

Подправете сол и черен пипер.

Гриловайте скаридите за около 2-3 минути от всяка страна или докато станат розови и прозрачни.

Сервирайте горещи, придружени с печени зеленчуци или салата по избор.

Тигрови Скариди в къри:

Тигрови скариди

Необходими съставки:

Тигрови скариди - 500 грама

Кокосово мляко - 400 мл

Къри паста - 2 супени лъжици

Лук - 1 глава, нарязан на ситно

Чесън - 3 скилидки, нарязани на ситно

Домати - 2 броя, нарязани на кубчета

Сол и подправки - на вкус

Начин на приготвяне:

Загрейте малко масло в тиган и задушете лука и чесъна.

Добавете къри пастата и разбъркайте добре.

Прибавете доматите и оставете да се задушат за около 5 минути.

Налейте кокосовото мляко и оставете да заври.

Добавете почистените и измити тигрови скариди и гответе за около 5-7 минути.

Подправете със сол и подправки на вкус.

Сервирайте горещо, придружено с ориз или хляб.

Тигрови скариди в кокосово мляко и лимонова трева

Необходими съставки:

500 грама тигрови скариди, почистени и измити

400 мл кокосово мляко

2 стръка лимонова трева, нарязани на ситно

2 чаени лъжички червено къри

Сол на вкус

Сокът от 1 лимон

Начин на приготвяне:

Загрейте кокосовото мляко в дълбока тенджера на средно ниска степен.

Добавете лимоновата трева и червеното къри и разбъркайте добре.

Добавете тигровите скариди и оставете да ври за около 5-7 минути, докато скаридите се сварят и се омекнат.

Преди сервиране, добавете сок от лимон и овкусете със сол.

Поднесете горещите тигрови скариди гарнирани със свежи подправки и парченца лимон.

Спагети с тигрови скариди и чери домати

Кралски тигрови скариди
Снимка: Yordanka Kovacheva

Необходими съставки:

300 грама спагети

300 грама тигрови скариди, почистени и измити

200 грама чери домати, нарязани на половинки

3 скилидки чесън, ситно нарязани

2 с.л. зехтин

Сок от 1/2 лимон

Сол и черен пипер на вкус

Свеж босилек и пармезан за сервиране

Начин на приготвяне:

Сварете спагетите според инструкциите на опаковката. Отцедете ги и оставете настрани.

Загрейте зехтина в голям тиган и добавете чесъна. Задушете го за около 1 минута, докато ароматът се освободи.

Добавете тигровите скариди към тигана и гответе за около 2-3 минути от всяка страна или докато станат розови.

Добавете чери доматите към тигана и гответе за още 2-3 минути, докато омекнат.

Смесете спагетите с тигровите скариди и чери домати. Полейте с лимоновия сок и подправете със сол и черен пипер.

Сервирайте горещо, украсено със свеж босилек и настърган пармезан.

Интересни факти за тигровите скариди

Тигровите скариди имат уникални антикоагулантни свойства, които ги правят предпочитани за медицински изследвания.

Те са основен източник на протеини и минерали, което ги прави полезни за здравословното хранене.

Според легендата тигровите скариди се смятали за талисман за късмет и процъфтяваща любов в морските култури.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес