Gotvach.bg»Статии»Риба и Морски Дарове»Морски език (Палтус)

Морски език (Палтус)

морски език

Природата ни изненадва с различни странни създания, но истинските чудновати същества са в дълбините на моретата и океаните. Видът и начинът на живот на тези морски обитатели изненадват и ни карат да се замислим за възможностите, които дава животът.

Морска риба, позната като морски език или палтус, както и с още много други названия, е живото доказателство за странностите на природата. На всеки, запленен от съществата в необятната морска шир, ще бъде интересно да научи повече за това интересно създание, което освен всичко ангажира вниманието на кулинарите.

Общи сведения за риба морски език

Палтусът е морска риба, труден, но желан улов от рибарите, защото размерите на рибата често надвишават значително тези на риболовеца и се иска много майсторство, за да бъде извадена от водата. Кое е невероятното в тази риба?

Палтусът е представен от 5 основни риби и принадлежи към семейството на плоските риби. Тя живее само в моретата и океаните, като има предпочитание към солената вода и обитава значителни дълбочини. Обича температурите на водата от 3 до 8 градуса и затова най-често се движи в арктическите води в чисти и непризрачни води. Атлантическият Северният ледовит океан, Баренцово и Японско море са нейни естествени местообитания.

Тази риба живее до 30-годишна възраст, а потомство започва да дава след навършване на 7-10 години.

Описание на риба морски език

Най-интересното в морския език е видът на тялото. Рибата е плоска, като съотношението дължина към ширина е 3:1. Рибата расте през целия си живот и може да достигне на дължина до 2-5 метра, а ширината на тялото е около 1/3 от дължината му, теглото надвишава понякога 100 килограма. Морският представител на вида обаче е по-малък - дължината му е не повече от метър, а теглото около 4 килограма.

Външният вид може на морския език да бъде определен като невероятен - рибата е с асиметрична глава, кръгла уста, която е изместена надясно, но най-необичайната част са очите - те са разположени отстрани на тялото, а долната част от него е сиво-бяла.

Морският език е хищна бентосна риба. Тя разполага с остри зъби, с които захваща други морски обитатели. Привидно тромавите палци на рибата са много пъргави по време на лов. Тази риба дълго чака из засада и неочаквано атакува жертвата, като може да я преследва, ако се наложи.

Палтусът не се интересува от потомството си при все, че това е една от най-плодовитите риби. Женската снася повече от 3 милиона яйца наведнъж. Хвърлянето на хайвера започва през зимата. Тя не се грижи за него, а малките се научават от самото начало да се грижат за себе си.

палтус

И за да бъде още по-необичайна тази чудновата риба, интересен факт е, че в началото тя изглежда като обикновена риба, а след първата година от живота вече нейните очи са изместени в страни.

Тъй като морският език е обект на активен риболов, нейната популация силно е намаляла и някои от видовете палтус са забранени на риболов, тъй като се намират в Червената книга. Активния риболов се дължи не само на екстремното преживяване в спортния риболов, но и заради качествата на месото на рибата.

Химически състав на месото на морския език

Тази риба е обитател на студените северни води, което веднага дава указание, че месото е наситено с мазнини. Хранителната му стойност зависи от мястото, което рибата обитава. Колкото по на север живее рибата, толкова повече мазнина има. Освен това то се отличава с високи стойности на протеините от 11. 3 до 18. 9, както и доста вода, но въглехидрати липсват. Килокалориите са 190 до 100 грама тегло.

От 25 процента мазнини в рибата повечето са полиненаситени омега-3 мастни киселини. В процеса на готвене обаче част от тази мазнина се губи. При замразяване се губи половината от тази незаменима мазнина, а при осоляване на рибата - около 30 процента.

Полезни свойства на месото на морския език

В месото има и почти всички витамини, от които тялото на човека се нуждае. Черния дроб и хайверът са най-богати на тях.

Минералите са представени от калия, калция, натрия, фосфора, цинка, желязото, медта, цинка, селена, йода.

Черният дроб и хайверът са много полезни, но твърде мазни.

Тъй като костите в рибата са малко, а мазнината е много, месото на тази риба е с високи вкусове качества и благоприятен ефект върху човешкото тяло.

Това месо повишава еластичността на стените на съдовете, намалява нивото на хомоцистеин в кръвта, има ефект върху холестерола, понижава кръвното, понижава вискозитета на кръвта, стимулира разграждането на мазнините, нормализира метаболизма, повишава имунитета.

Положителните ефекти на месото на морския език е с благоприятно действие при хипертония, атеросклероза, разширени вени, очни заболявания, рахит, чернодробна цироза, депресия, липса на витамини и много други здравословни проблеми.

Вредни влияния на месото на морския език

Въпреки многобройните ползи, в това месо има скрити и някои вреди, които трябва да се имат предвид.

Не е добре да се дава морски език на деца под 7 години, да се консумира от бременни, склонни към алергия, хора със затлъстяване, при камъни в жлъчните пътища и бъбреците при повишени нива на калий в кръвта.

Избор на рибата и съхраняване

- рибното филе трябва да е бяло;

- не бива да бъде по-дебела от 1. 5 сантиметра, защото това е плоска риба;

- от двете страни не бива да има мастни слоеве, те са разпределени равномерно върху цялото филе;

готвене на морски език
Снимка: Lenka

- срокът на годност е 8 месеца при 18 градуса под нулата.

Приготвяне на риба морски език

Тази риба се приготвя по различни начини. Може да се осоли, опуши, консервира, изпържи, задуши, свари или изпече на скара. Хайверът е подходящ за закуска.

При готвене трябва да се има предвид, че рибата е мазна и абсорбира мазнина, така че става висококалорична при пържене.

Тази риба се съчетава добре с различни билки - розмарин, градински чай, мащерка, босилек. Бял и розов пипер, индийско орехче.

Тя е много вкусна, приготвена със зеленчуци, бяло вино и други.

Изискани блюда с риба морски език са: морски език с бяло вино, печен морски език, палтус с бадеми или кедрови ядки, морски език с шафранов със и зеленчуци. Кулинарни шедьоври с участието на рибата се получават, когато се съчетае с кралски скариди и калмари или други морски дарове.

Лесна рецепта е да се изпече в тесто, а изискана френска рецепта е да се приготви по мелничарски, която рецепта е класика във френската кухня.

Филето на рибата е истински деликатес, защото е много нежно и е еднакво вкусно пържено на тиган или печено на фурна. Много интересен вкус се получава, когато филето се сготви със спанак и сирене или по-смели комбинации с грозде, сметана и червено вино.

Задължително се поднася с парченца лимон или лимонов сок. Рибата участва успешно и в рибена чорба заедно с други морски риби.

Морският език може да се консумира както в компанията на бяло, така и на червено вино, в зависимост от рецептата, по която е приготвен. Със сигурност това е риба, която може да задоволи всякакви кулинарни предпочитания, носейки здравословни ползи от консумацията. рецептите с нея са многобройни и позволяват кулинарни експерименти.

Ако обичате да си похапвате всякакви видове риби, то вижте следващите ни предложения:

- риба с картофи;

- маринована риба;

- рибена яхния.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес