Моруна

Моруна

Моруната (Huso huso) е вид голяма риба от семейство Acipenseridae (подклас Chondrostei), която се среща предимно в Каспийско и Черно море, а по-рано и в Адриатическо море. Въпреки че споделя име с по-известната белуга (кит), двата водни вида не са свързани. Тези огромни риби се хранят с по-малки риби и ракообразни, и, ако не бъдат убити, представителите на вида могат да живеят 100 години или повече. За съжаление, те са в списъка на Световния фонд за дивата природа за критично застрашени видове, тъй като яйцата на женските моруни са желаният черен хайвер.

Как изглежда моруната?

Моруната има костни плочки, които покриват главата и пет продълговати реда от подобни плочки по тялото. Опашната перка е хетероцеркален, горният ръб е по-дълъг от долния. Беззъбата уста на моруната, от долната страна на носа, е предшествана от четири чувствителни тактилни брадавички, които рибата влачи по дъното в търсене на безгръбначни, малки риби и друга храна.

Моруните се срещат в най-голямо изобилие в реките на южна Русия и Украйна и в пресните води на Северна Америка. През ранното лято те мигрират от морето в реките или към бреговете на пресноводните езера, за да се размножават. Яйцата им са малки, лепкави и многочислени. Младите растат бързо до зрялост, след което растежът продължава бавно за няколко години. Моруните могат да достигнат голям размер, с екземпляри от 2-3 метра до 8 метра дължина, обаче това се случва рядко.

Видове моруни

Съществуват около 29 вида моруни от семейство Acipenseridae, всички живеят в Северното полукълбо. Повечето видове живеят в океана и влизат в реките веднъж на няколко години, за да се размножават през пролетта или лятото. Има и няколко вида, които живеят само в прясна вода. Само няколко вида моруна осигуряват хайвер от яйца. Повечето видове се считат за критично застрашени.

Някои от най-известните видове моруни са:

Обикновената европейска моруна (Acipenser sturio)

Среща се от Скандинавия до Средиземно море.

Белуга или хаусен (Huso huso)

Обитава Каспийско, Азовско и Черно море. Това е доста голяма риба, достигаща дължина от 8 метра и тегло от 3.2 тона, но нейното месо и хайвер са по-малко ценни от тези на по-малките видове.

Моруната се среща в Азовско море

Стерлет (Acipenser ruthenus)

Обитава Черно и Каспийско море. Този вид е високо ценен в кулинарията. Достига до около 0.9 метра дължина.

Калифорнийска моруна (Acipenser medirostris)

Анадромна риба, която се среща по тихоокеанското крайбрежие на Северна Америка. Тя може да достигне до 2.1 метра дължина и 136 кг тегло.

Атлантическа моруна (Acipenser oxyrinchus)

Вид моруна, който се среща по атлантическото крайбрежие на Северна Америка. Тя се разделя на два подвида: атлантическа моруна (Acipenser oxyrinchus oxyrinchus) и късопера моруна (Acipenser oxyrinchus desotoi). Атлантическата моруна може да достигне до 4. 3 метра дължина и 811 кг тегло, докато късносрочната моруна е по-малка и достига до 2.2 метра дължина и 90 кг тегло.

Къде се срещат моруните?

Моруните са родни за умерените води на Северното полукълбо, като се срещат в океаните, моретата, езерата и реките на Евразия и Северна Америка. Повечето видове са анадромни, което означава, че живеят в солена вода, но влизат в пресноводните реки, за да се размножават. Някои видове, като белугата, могат да пътуват хиляди километри по реките, докато други, като стерлета, остават по-близо до устието на реката.

Някои от най-важните реки, където се срещат моруни, са:

Волга, Урал, Дон, Дунав, Днепър, Днестър, Донец, Кубан, Риони, Кура, Аракс, Сефид Руд, Гудзон, Мисисипи, Мисури, Колумбия, Сакраменто, Фрейзър, Макензи, Юкон, Нелсън, Сейнт Лорънс, Ейр, Мъри, Йенисей, Об, Лена, Амур, Хуанхе, Янцзъ, Меконг, Инд, Ганг, Брахмапутра, Тигър, Ефрат.

Моруните се срещат и в някои езера, като Байкал, Ладога, Онега, Ванерн, Ветерн, Хурон, Мичиган, Супиор, Виктория, Танганайка, Нилотика, Каспийско море.

Размножаване при моруните

Моруните са считани за анадромни – способни да се движат свободно между прясна и солена вода, и така могат да живеят във води с различно солено съдържание. Моруните са доста издръжлив вид и могат да оцелеят в някои от най-променените и замърсени реки в света.

Моруните не се размножават всяка година, а само когато условията са подходящи. Моруните се размножават в прясна вода, но прекарват по-голямата част от живота си в солена вода. Мигрират от морето към реките или към бреговете на пресноводните езера, за да се размножават през пролетта или лятото.

Размножаването на моруните зависи от температурата на водата, която трябва да е между 6 и 18 градуса по Целзий. Самките отделят яйцата си на пясъчно или каменисто дъно, където се оплождват от спермата на мъжките. Една самка може да отдели от 100 000 до 3 милиона яйца в един сезон, в зависимост от вида и размера на моруната. Яйцата се закрепват за дъното и се излюпват след 4 до 16 дни, в зависимост от температурата на водата. Малките моруни са около 1 сантиметър дълги при излюпване и се хранят с планктон. Те растат бързо и достигат полова зрялост между 5 и 25 години, в зависимост от вида и условията на средата.

Черен хайвер на моруна – най-скъпият деликатес

Черен хайвер от моруна
Снимка: Miroslavik / pixabay.com

Черният хайвер е наричан черното злато заради високата си цена и рядкост. Той се получава от яйцата на женските моруни, които се отделят, измиват, солят и опаковат. Най-скъпият и висококачествен черен хайвер е известен като белуга хайвер, който идва от белугата моруна. Този вид моруна е най-големият и рядък от всички и произвежда най-големите и ароматни яйца. Цената на белуга хайвера може да достигне до 10 000 долара за килограм.

Черният хайвер е считан за деликатес от древни времена, когато персите го използвали за лечение и даване на сила. Руснаците и иранците са били основните производители и потребители на хайвер, като са развили традиции и ритуали за лов, приготвяне и сервиране на този продукт. Черният хайвер е бил и символ на богатство, лукс и статус, като е бил поднасян на царе, императори и аристократи.

Моруната в кулинарията

Месото на моруната също е ценно и вкусно, като се използва за приготвяне на рибни супи, пастети, палачинки, салати с риба и други ястия. Месото е бяло, меко и сочно, с малко кости и нежен вкус. Ако обичате рибни специалитети, задължително трябва да опитате печена моруна, както и панирана моруна на скара.

Месото на моруната съдържа високо качество протеин, витамини от група B, желязо, цинк и омега-3 мастни киселини, които са полезни за здравето на сърцето, мозъка и кожата.

Филе от моруна

Ето две рецепти с месо от моруна, които можете да опитате:

Салата от моруна с червена леща

Тази салата от леща е лесна за приготвяне, засищаща и пълна с протеини и фибри.

Нужни са ви следните продукти:

150 г червена леща

сол

2 червени чушки

2 глави червен лук

6 стръка магданоз

4 с.л. винен оцет

3 с.л. орехово масло

4 с.л. фъстъчено масло

200 г филе от моруна

Начин на приготвяне:

Измийте лещата добре, залейте я с двойно количество вода и варете на слаб огън за 25-30 минути, след което добавете сол.

Междувременно почистете, измийте и нарежете на ситни кубчета чушките. Обелете и нарежете на фини ленти лука. Измийте магданоза и го нарежете на ситно.

Смесете лещата с всички подготвени съставки, оцета, ореховото масло и 3 супени лъжици фъстъчено масло, подправете със сол и пипер и оставете да постои за 30 минути.

След 20 минути подсушете месото и нарежете на 4 равни медальона, подправете и запечете в останалото фъстъчено масло за 1-2 минути на висока температура от двете страни. Разпределете салатата в купи, нарежете филето на тънки ленти и подредете отгоре.

Палачинки с моруна и гъби

Необходими продукти:

12 палачинки (можете да използвате готови или да ги направите по ваша рецепта)

300 г месо от моруна (можете да използвате консерва или свежо)

200 г гъби (по избор)

100 г кашкавал

50 г масло

2 с.л. брашно

500 мл прясно мляко

сол, черен пипер, магданоз по вкус

Палачинки с моруна

Начин на приготвяне:

Ако използвате свежо месо от моруна, сварете го в подсолена вода за около 15 минути, след което го отцедете и нарежете на ситно. Ако използвате консервирана риба, отцедете маслото и също нарежете месото на ситно.

Почистете и измийте гъбите и ги нарежете на филийки. Задушете ги в сгорещено масло за около 10 минути, като разбърквате често. Овкусете със сол и черен пипер на вкус.

В малка тенджера разтопете 30 г от маслото и добавете брашното. Запържете за няколко минути, като разбърквате, докато сместа стане златиста. Постепенно добавяйте прясното мляко, като продължавате да разбърквате, докато получите гладък сос. Отстранете от котлона и овкусете със сол и черен пипер.

Настържете кашкавала. Нарежете магданоза на ситно.

Вземете една палачинка и намажете с малко от соса. Посипете с малко от кашкавала и магданоза. Разпределете от сместа с моруна и гъби по средата на палачинката и завийте на руло. Повторете с останалите палачинки.

Подредете пълнените палачинки в намазнена тава. Полейте с останалия сос и поръсете с останалия кашкавал. Запечете в предварително загрята фурна на 180 градуса за около 15-20 минути, докато палачинките станат златисти и хрупкави.

Сервирайте палачинките с моруна и гъби горещи или топли, със зелена салата или кисело мляко по желание.

Факти за моруните

Моруните са едни от най-древните и най-големите риби в света. Ето някои интересни факти за тези впечатляващи създания:

- Моруните са съществували от около 200 милиона години, което ги прави по-стари от динозаврите.

- Моруните нямат зъби, а имат език, който е покрит с костни шипове, с които дробят храната.

- Моруните са едни от най-дълго живеещите риби, като могат да живеят до 100 години или повече. Те достигат полова зрялост много късно, като някои видове се размножават за първи път на 20 години.

- Моруните са анадромни риби, което означава, че живеят в солена вода, но се размножават в прясна вода.

- Моруните са едни от най-големите риби в света, като някои видове могат да достигнат до 8 метра дължина и 3.2 тона тегло. Най-голямата засечена моруна е белугата, уловена в река Волга през 1827 година и е тежала 1 571 кг.

- Моруните са едни от най-скъпите риби в света, като цената на месото и хайвера им може да достигне до хиляди долара за килограм. Това се дължи на рядкостта, високото качество и високото търсене на тези продукти. Моруните са също така защитени от международни закони и конвенции, които регулират търговията и лова им.

- Моруните са едни от най-интелигентните риби, като имат развито чувство за ориентация, памет и обучение. Те могат да се адаптират към променящите се условия на средата, да избягват хищниците и да си сътрудничат с други моруни. Те също така могат да комуникират помежду си чрез звуци и електрически сигнали.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес