Gotvach.bg»Статии»Любопитно»Кухнята на Естония - ястия, вкусове и традиции

Кухнята на Естония - ястия, вкусове и традиции

Кухнята на Естония - ястия, вкусове и традиции
Модерен сушилник за чинии и прибори Лукс
Страхотен аксесоар за вашата кухня:
Модерен сушилник за чинии и прибори Лукс
45.00 лв.

Да, вероятно повечето от нас знаят много малко за Естония, камо ли пък за характерните кулинарни навици, традиции и рецепти на тази сравнително малка държава. Поради тази причина преди да преминем към кухнята на Естония и да ви запознаем с някои от нейните кулинарни привички, нека ви разкажем набързо за тази малко позната, но силно впечатляваща държава.

Естония, чиято столица е Талин, е една от трите прибалтийски държави. Разположена на Балтийско море, тя граничи с Латвия и Русия и освен излаз на море, разполага и с безброй острови, езера и реки. Ако трябва само с няколко думи да я характеризираме, то бихме обобщили - държава с изключително красива природа, чист въздух, с най-нерелигиозното население в света, с много красиви жени и с висок стандарт на живот, ниво на образование и култура.

История на естонската кухня

За развитието на естонската кухня няма много данни. Поради неблагоприятната почва и суровия климат, някога основното хранене на естонците е било на вечеря, когато семейството се е събирало покрай трапезата и е било доволно, че разполага с топла боб чорба или супа от грах и задължително хляб. От тези далечни времена идва и приказката, която естонците използват и днес и вместо да си пожелават Добър апетит, тяхната реплика е Да ти остане хлябът! , а ако някой и друг залък паднел на пода, те били свикнали да го вземат веднага, да го целунат и да се радват, че той присъства на масата.

Когато отпада крепостничеството вече почти всеки дом разполага със собствен двор, нива и градина и населението започва да се събира и обедно време покрай трапезата. Открити са картофите като зеленчук и те се превръщат в един вид „втори“ хляб за естонците, което продължава и в наши дни.

С течение на времето и с настъпването на по-новите времена естонската икономика и търговия се развиват, което довежда и до развитието на естонската кухня, такава каквато е днес.

Естонска кухня

Естонската кухня всъщност е смесица от скандинавската, руската и германската, но има и свои отличителни белези. Така например за готвене естонците използват предимно това, което им е дарила земята, като картофите, зелето (характерно за естонската кухня е задушеното кисело зеле със свинско), червеното цвекло и др. Не са почитатели на подправките и обичайният начин на приготвяне на храната е чрез варене, а не пържене.

Поради близостта до морето, както и наличието на многобройни езера рибата присъства често на естонската трапеза, особено бялата риба, костур, камбалата, змиорката и херинга (често сушени или мариновани). От месото естонците отдават предпочитания на свинското и на червените меса, но не и на пилешкото.

Характерни продукти за естонската кухня

Характерно за естонската кухня, което всъщност е характерно и за всички прибалтийски народи, е поднасянето на студени предястия - картофена салата, херинга със заквасена сметана, хляб, маринована змиорка, бекон, шунка и др.

Като изключим рибните и месните основни ястия, естонците наблягат изключително много на всякакви зеленчуци, които обикновено се консумират пресни или се варят. Всички млечни продукти също заемат централно място в естонската кухня и млечните супи обикновено се приготвят именно с прясно или кисело мляко, което би се сторило нестандартно хрумване за всеки чужденец.

Рецепти от Естония

Тъй като не всеки от нас ще има щастието да посети тази държава, като вид „бонус“ и завършек на статията ни, тук ще ви предложим една типична естонска рецепта за маринована змиорка.

Маринована змиорка

За да изпълните тази естонска рецепта ще трябва да се снабдите с килограм риби змиорки и да си приготвите марината от 750 мл вода, 3 с.л. оцет, морков, лук, индисйко орехче, 10-тина зърна черен пипер и сол на вкус. Всички продукти за маринатата се слагат да се варят, а когато са готови лукът и морковът се махат. Това е много важно, за да е успешна рецептата ви. Рибата се слага в маринатата да се вари още докато тя е гореща и се вари докато кожата ѝ започне да се отделя от нея. Нарежда се в предварително затоплени буркани, залива се с маринатата и се затваря.

Добър апетит! или чисто по естонски: Да ти остане хлябът!

Вижте още традиционни рецепти от естонската трапеза.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest