Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Правила за консервиране на кисели краставички

Правила за консервиране на кисели краставички

Правила за консервиране на кисели краставички

В края на лятото настъпва момента, в който на пазара се появяват корнишоните, напомняйки ни, че е дошло време да си приготвим любимите ни кисели краставички за зимата.

Съществуват разнообразни методи за консервирането на кисели краставички, като има дори и такива, при които не се налага тяхното изваряване. Все пак, за да сте сигурни, че ще разполагате дълго време с буркани с кисели краставички, ви препоръчваме да ги стерилизирате.

Избор на краставички за консервиране

Подобно на всички продукти, които използвате за затваряне в буркани, така и изборът на самите краставички е много важен. Най-добре е да потърсите млади, свежи, твърди и малки корнишони, но ако вече сте затваряли някога кисели краставички, знаете, че ако ги закупувате от борса, то те се продават в мрежи и трудно бихте разбрали каква е големината на всяка отделна краставичка.

В този случай е добре да ги сортирате на малки и големи, като първите можете да консумирате цели, а вторите да използвате за направата на зимни салати като Руска, Снежанка (зимно време киселите краставички са по-подходящи за направата на млечната салата, отколкото пресните) и др.

Подготовка на краставичките

След като сте се сдобили с корнишоните трябва задължително да ги накиснете в студена вода за няколко часа 2-6 часа). През това време можете да си подготвите бурканите, в които ще ги затваряте, като имате предвид, че те трябва да са старателно измити.

Кисели краставички

Това е и момента, в който можете да подготвите и останалите продукти, които ще ви трябват за овкусяване на краставичките. Както се казва, рецепти за консервиране на кисели краставички- бол. Ние ви препоръчваме обаче освен оцет, захар и сол да си приготвите и лук, чесън, моркови, копър (не пресен, а стар), черен пипер и синапено семе. Всички тези добавки придават неустоим вкус на бурканите с кисели краставички.

Обеленият лук нарежете на ивици (добре е предварително да сте го оставили за 1-2 часа в хладилника или в студена вода, за да не ви люти на очите по време на рязането му), обелените и измити моркови на кръгчета, а скилидките чесън оставете цели или разрежете на две.

Когато времето за накисването на корнишоните е изтекло, ще се наложи да преминете и към обработката им, а именно подрязването на краищата им.

Рецепта за консервирани корнишони

Стандартна рецепта за буркани с кисели краставички е като добавите оцет до ръба на буркана, 1 с.л. сол и 1 с.л. захар. Добавете от гореизброените продукти, няколко зрънца черен пипер и синап, както и няколко стръка копър. Започнете да редите краставичките по дължина в буркана, като следите те да са плътно една до друга, така че да разполагате с максимален брой краставички в буркан. Досипете вода до ръба на буркана, поставете капачките и се уверете, че бурканите са добре затворени. Разклатете ги, така че да могат всички съставки да се смесят.

Консервирани краставички

Времето за стерилизация на бурканите с краставички варира от вкусовите ви предпочитания, като колкото по-хрупкави ги желаете, толкова по-малко трябва да ги стерилизирате. Времето за стерилизацията им се засича от момента, в който водата, в която ще се варят започне да ври и е около 3-5 мин., не повече. Когато то изтече, извадете веднага бурканите, за да не се преварят. Воала, вече разполагате с превъзходни кисели краставички за зимата, а защо не и за лятото!

Вижте още изпитани рецепти за кисели краставички, и също така как се правят кисели краставички без варене, както и други идеи за зимнина с корнишони.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest