Ролята на магнезия в човешкото тяло
Четвъртият най-разпространен елемент в тялото на човека е магнезият. Почти половината от него се намира в костите, останалото е в клетките и тъканите и органите.
Магнезият е важен минерал, защото участва в над 300 процеса в тялото, важен е за работата на ензимите, за производството на енергия и за движението на калия и натрия в клетките и извън тях. Регулира кръвната захар, участва в метаболизма, синтеза на протеини и други важни функции.
Предозиране с магнезий и опасностите за тялото
Обикновено става въпрос за дефицит на магнезий и как това влияе на телесните функции, но съществува и обратното състояние - предозиране с магнезий. Както при дефицита, така и при излишъка на този минерал, в тялото настъпват промени, които се изразяват чрез различни симптоми и това може да има отражение върху здравето.
Твърде много магнезий в кръвта може да доведе до гадене, повръщане, диария, замаяност, мускулна слабост и трудности в говора. Повече от нужния магнезий предизвиква също сърдечни проблеми, дихателни и бъбречни нарушения.
Повечето хора са склонни да страдат от недостиг на минерала, отколкото от предозиране. Предозирането при здрав организъм е почти невъзможно и предозиране настъпва обикновено при неправилен прием на добавка или при бъбречни заболявания. При намалена функция на щитовидната жлеза също може да се стигне до предозиране с магнезий.
Симптоми на предозиране с магнезий
- В началото обикновено се започва с леко предозиране, което предизвиква диария или чревен дискомфорт;
- Замайването е друг симптом на начално предозиране;
- Около 2 милимола на литър магнезий в кръвта предизвикват обичайните странични ефекти;
- При по-засилено предозиране вече се наблюдават увисване или дори парализа на мускулите, в това число дихателните мускули;
- Може да настъпи спадане на кръвното налягане и сърдечни аритмии. Не се изключва сърдечен арест;
- Високото кръвно налягане обикновено е първичен симптом. Често се придружава от виене на свят и гадене. Лицето се зачервява неестествено, може да има задържане на урина, чревна обструкция или депресия, както и прояви на летаргия.
Оптимална доза магнезий
За лечение магнезият се препоръчва в дози от 250 до 600 милиграма на ден. Дозите зависят от възрастта на пациента. Започва се от 30 милиграма за новородени до 6 месеца и се стига до 420 и 320 милиграма при възрастни над 50 години.
За бременните жени дозите са до 350-360 милиграма дневно.
Вижте също каква е разликата между магнезиев цитрат-оксид-глицинат и научете как да оптимирате нивата на магнезий в тялото. Също е важно да знаете защо се пие магнезий с витамин B6.
Коментари