Едва ли има някой, който може да устои при вида на топла домашна мусака. Това невероятно вкусно ястие, считано у нас за традиционно българско, тръгва преди векове от Близкия изток, за да стигне днес до почти всяка точка на планетата.
Мусака може да си поръчате дори в едни от най-добрите ресторанти по света. Колкото и да спорят турци, гърци и българи за произхода на мусаката, истината остава една.
Това е традиционно арабско ястие. Дори самото му име на български е взаимствано от арабското „musaqqaʿa“, което в буквален превод означава изстуден.
В различните страни познават тази вкусна манджа с различни наименования. Гърците я наричат μουσακάς, румънците – musaca, турците – musakka, а на арменски ястието се изписва Մուսակա.
У нас мусаката става популярна едва, след като навлиза трайно в гръцката и турската кухня. Гърците се тези, на които се дължи популярността на ястието по цял свят. Затова и се приема за автентична Гръцката мусака, която по оригинална рецепта се приготвя без картофи, но с патладжани.
Мусаката по гръцки се нарежда на пластове от запържени филийки патладжани, сос от домати, и мляно месо – обикновено говеждо или овнешко. Заливката на гръцка мусака се прави със сос бешамел и се наръсва с кашкавал. Популярни вариации са с пармезан, грюер или кефалотири, както и галета.
В западната ни съседка Македония пък най-отдолу се нарежда пласт изпържени нарязани на филийки картофи. За разлика от гръцката, турската мусака не е на пластове. Тя се приготвя от задушени и запържени патладжани, зелени чушки, лук и мляно месо.
Най-често се сервира с турския таратор, известен като джаджик, както и пилаф. С течение на годините са се появили варианти и с тиквички, моркови и картофи.
За арабите мусака си остава нещо, което те обичат да наричат готвена салата. В Близкия Изток мусаката най-често се приготвя от домати и патладжани, подобна на италианската капоната, която обикновено се сервира студена за мезе.
Когато румънец, сърбин или българин чуе мусака, веднага в съзнанието му изниква онова познато ни ястие от нарязани картофи и кайма. У нас акцент при приготвянето на мусака си остава мляното месо, картофите, лукът и доматите.
Те се задушават заедно с подправки, след което се пекат във фурна. Накрая мусаката се поливат със заливка от яйце, кисело мляко и брашно и се допича. Доста често с традиционната българска мусака се сервира с кисело мляко.
Опитай и нашите изпитани рецепти за мусака.
Коментари