Червените и черните боровинки са били любим плод в Древна Гърция. Елините използвали ситните горски плодчета като лек срещу отровите в тялото.
Боровинките са бойци срещу куп болести. Една чаша боровинков сок на ден е достатъчна да ни зареди с енергия. Боровинките помагат и на очите при болки от работата с компютър. Това става с помощна на каротина, който се съдържа в тях.
Горският плод, който съдържа също много минерали, витамини и микроелементи, забавя стареенето и усилва паметта. Чисти захарта и холестерола, укрепва кръвоносните съдове. А натрият и калият в боровинките топят килограмите и неутрализират токсините в организма.
Черната боровинка е като прахосмукачка в стомаха, в който прочиства червата и му помага да работи по-добре. Специалистите съветват хора, чийто професии изискват добро зрение, да включват често черната боровинка в менюто си.
Плодовете и листата на черната боровинка се използват и при ставни и кожни заболявания.
Купичка черни боровинки на закуска ободрява и ни прави по-работоспособни благодарение на витамините А, C, B, P, PP, белтъчините, пектина, целулозата.
Червената боровинка пък е богата на витамин С, минерали, дъбилни вещества, фибри, микроелементи, Омега-6 и Омега-3 мастни киселини. Червените зрънца помитат лошия холестерол в организма и стабилизират кръвното налягане.
Листата на червената боровинка се използват при възпаление и камъни в пикочните пътища. Сокът пък пречи на образуването на зъбни плаки и бори кариесите.
Горските боровинки са приятни за консумиране и след обработка. Освен сокове, от тях се произвеждат конфитюри, сладка, сиропи, ликьори, желета, вино... Обработени, боровинките се запазват дълго, не ферментират и са вкусен витаминен компот през студените дни.
Препоръчително е боровинките да се берат рано сутрин. По това време на денонощието се счита, че са най-богати на витамини и сокове, съветват кулинари.
Коментари