Пресният сок от зеле, който сами можем да си приготвим у дома със сокоизтисквачка, гори успешно мазнинките. Той е изключително полезен при затлъстяване, тъй като спира трансформирането на въглехидрати в мазнини.
Пресният зелев сок усилва обмяната на веществата и извежда шлаката и холестерола.
Витамин С, РР, фолиева киселина и аминокиселини, както и лесноусвоими въглехидрати влизат в състава на листното растение. Малко известен факт е, че съдържанието на витамин С в зелето е повече в сравнение с това в лимоните.
Освен това сокът има противоязвено действие, заради съдържащия се в него витамин U. Зелевият сок подпомага функцията на щитовидната жлеза. Топлият прясно изцеден сок служи за профилактика на остра язва на стомаха и при киста на дванадесетопръстника. Единственото неудобство е, че предизвиква повишено образуване на газове, особено в началото на редовната му употреба.
Напитката подпомага заздравяването на лигавицата на стомаха. Въпреки това при кризисно обостряне на гастрит или язва не е препоръчително да се консумира. Той е изключително полезен при затихване на симптомите и оздравяване.
В сокът от зеле има и голямо количество фибри и желязо, които помагат за храносмилателния тракт и поддържат дебелото черво в добро състояние. Пресен зелев сок, приеман заедно с каша от зеле, действа целебно при възпалителни промени на червата.
Напитката се пие по една кафена чашка 2 пъти на ден 15-30 минути преди ядене. Пресният сок от растението може да се разреди с малко сок от моркови или спанак. Тази комбинация действа пречистващо на организма. Не добавяйте сол, тъй като ще унищожите ценността на съставките.
Добри резултати за намаляване на теглото дава двудневната гладна диета със сок от зеле и минерална вода.
Коментари