За да предотвратят инфекциите и да ускорят растежа на животните, фермерите рутинно дават дори на здравите домашни животни субтерапевтични вещества, което ще рече - антибиотици.
Тези медикаменти, използвани при лечението на някога смъртоносните бактериални заболявания, днес редовно се пръскат и по овощните дървета, картофите и други растения за превенция и профилактика на инфекции.
Накратко, храната, която консумираме, се произвежда с големи количества антибиотици, а крайният продукт съдържа остатъчни количества от тях, твърди доклад на „Активни потребители”.
Данните за използване на антибиотици в храните са изумителни. До 84% от антибиотиците, включително лекарствата, които рутинно се дават на децата като пеницилин, тетрациклин и еритромицин, са добре интегрирани и в селското стопанство. Повечето се прилагат на селскостопански животни.
Между 18 и 22 тона антибиотици годишно се пръскат по овощните дървета. В същото време според учени само 500 грама антибиотици са достатъчни, за да се осигури еднодневното лечение на 450 болни хора.
Някои защитници на здравето вярват, че антибиотиците в храната дават просто доза лекарство. Повечето експерти обаче са на мнение, че по-голямата опасност се крие в явлението наречено резистентност към антибиотиците. Когато една бактерия постоянно се подлага на антибиотично въздействие, тя не умира, а изгражда устойчивост към този антибиотик.
Нещо повече, бактерията може да споделя придобитата устойчивост със съседните бактерии. Имайки предвид скоростта на размножаване на бактериите, скоро след това антибиотикът спира да е ефективен или се повишава ефективната доза. Това рефлектира върху човека, поради факта, че антибиотиците не за безвредни, а токсични химични агенти.
Коментари