Зелените зеленчуци – спанак, лапад, зелен фасул, аспержи, броколи, брюкселско зеле - се варят най-добре на пара, за да се запази наситеният им зелен цвят.
Ако ги варите във вряща вода, леко я подкиселете с оцет или лимонов сок и само бланширайте зеленчуците за няколко минути, за да запазите ценните им свойства.
Оранжевите зеленчуци – моркови, оранжеви чушки, тиква – имат високо съдържание на каротин. При неправилно варене той ще се разтвори във водата, а зеленчуците ще станат бледожълти на цвят.
Затова оранжевите зеленчуци най-добре се варят на пара. Сварете ги само за няколко минути, в плътно затворен съд, и консумирайте след сваряването. Ако ги оставите да престоят, те губят ценните си вещества.
По същия начин се процедира и с червените чушки, както и с цялото необелено цвекло. Във водата, в която варите цвеклото, се добавя малко олио и оцет, за да запазите тъмночервения му цвят.
Ако при варенето на цвекло пуснете коричка ръжен хляб в тенджерата, тя ще попие неприятната миризма от варенето. За да сварите цвеклото по-бързо, можете да го обелите и да го нарежете на кубчета.
Ако го варите не на пара, а във вода, залейте я с вряла вода така, че да покрие съвсем леко кубчетата цвекло. От време на време разбърквайте и добавяйте вряла вода. Преди да е готово цвеклото, водата трябва да се изпари почти напълно.
Белите зеленчуци – картофи, бяло зеле и карфиол, лук, целина – се варят бързо във вряща вода и без капак. Когато зеленчуците се сварят, отварата се излива, а след това зеленчуците стават готови със съвсем малко вода на дъното на тенджерата, на слаб огън и с плътно затворен капак.
Когато варите картофи, избягвайте зелените. Изхвърляйте ги, защото съдържат вредното вещество соланин. За да сварите картофи, залейте изчистените и измите картофи с малко вряла вода и добавете сол, една чаена лъжичка оцет и една чаена лъжичка олио. Така ще се сварят бързо и ще се запази светлият им цвят.
Коментари