Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Как да съхраняваме различните зеленчуци

Как да съхраняваме различните зеленчуци

Пламена M.Пламена M.
Джедай
2k1k
Зеленчуци

Зеленчуците са един от най-полезните дарове, с които ни е дарила природата. Те са богати на витамини и минерали и е добре да ги консумираме както през топлите, така и през студените месеци. Поради това е добре да знаем как да ги съхраним за максимално дълго време.

Така например изключително полезните пресни домати, пиперки и патладжани се съхраняват най-добре в кошница, закачена на проветриво място. Лукът и чесънът от своя страна се запазват най-добре на сплит или в мрежа. Те трябва да са окачени на сухо и проветриво място, като се внимава да не замръзнат.

Когато се употребяват в кухнята, е хубаво да се взима само нужното количество от тях, тъй температурата на кухнята ще доведе до по-бързото загниване на продуктите.

Българинът е свикнал ежегодно да си приготвя кисело зеле. Това също е вид съхранение на зеленчука. За да стане то крехко и стегнато, а зелевата чорба — резлива и приятна за пиене, между редовете му се поръсва по една шепа натрошена царевица.

Когато решите да съхранявате определен зеленчук, е добре да се уверите, че не се съхранява в едно помещение с плодовете. Това се налага, тъй като някои плодове, особено ябълките, отделят етилен растителен хормон, който скъсява срока на годност на зеленчуците, тъй като той ги кара да узреят по-бързо.

Съхранение на Зеленчуци

За продължително съхранение се избират само зеленчуците без повреди. Ако се допуснат такива с дефекти, то гниенето, вредителите или болестите могат да се предадат и на останалата част от зеленчуците. Те трябва да бъдат сортирани и чрез редовна проверка, за да се премахне всеки един загниващ зеленчук.

Перфектните време за бране и това за съхранение е сухото. Така влажните зеленчуци ще изгният много по-бързо.

Картофите например са зеленчук, който изисква съхранение на тъмно, хладно и влажно място. Това ги прави подходящи обитатели на мазетата. Могат да се разстелят по пода, предварително постлан с кашони, или да се наредят в щайги.

Препоръчително е да се взимат картофи първо от долната част на щайгата, за да може тези отгоре да се свличат и преобръщат. Така ще прокарат много по-бавно. Температурата на помещението не трябва да пада под 4 С. Ако това стане, картофената скорбяла може да се превърне в захар и картофите да придобият сладък вкус.

Купа Зеленчуци

Като цяло всички кореноплодни зеленчуци като моркови, целина, цвекло също подлежат на съхранение във влажни и хладни мазета. Добре за тези зеленчуци би било да се покрият с влажен пясък.

Различните зеленчуци имат различен период на годност след който загниват, колкото и добре да се съхраняват. Така например:

- Зелето, корените от целина, репичките, морковите, лукът, чесънът и цвеклото се съхраняват на средна температура 1 C градус по Целзий и издържат половин година;

- Китайското зеле, карфиолът, тиквички, патладжаните, чушките и целината се съхраняват при температура 10-15 С и са годни няколко седмици;

- Бакла, зеленият фасул, броколи и краставиците, съхранявани на 10-12 С, са годни за консумация до 2 седмици;

Доматите, пресните билки, репичките, марулята, спанакът и аспержите, издържащи до 11 С, са годни едва 3 дни.

И един съвет – за да се освежи завехнал зеленчук, е нужно просто да го сложите за един час в студена вода, към която прибавете 1 супена лъжица оцет. Ефектът ще е поразителен.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest