Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Как се съхраняват различните видове храни

Как се съхраняват различните видове храни

Как се съхраняват различните видове храни

Разхищението на храна е огромен проблем на модерното общество. Според проучванията 17 % от произведената храна в света се похабява.

Най-много храна се изхвърля от частните домакинства - над 50 %, едва 7 % от хранителните продукти се изхвърлят от магазините и 9 % от храната от заведенията за обществено хранене. В средни стойности на човек се падат по 131 килограма изхвърлена храна на година.

Похабените хранителни продукти означават и похабяване на вода, електрическа енергия, време за приготвяне и всички ресурси за тяхното производство.

Тези факти обясняват защо е толкова важно за всеки човек да има информация за правилното съхранение на храна, което ще сведе до минимум загубите на този основен ресурс за човешкото оцеляване.

Като начало е нужно да се знае кое кара храната да се разваля и как да се предотврати този процес.

Защо хранителните продукти са развалят

Четири са основните фактори, които водят до разваляне на храната:

- Микроорганизми;

- Ензими;

- Кислород;

- Светлина.

Микроорганизми

Как се съхраняват различните видове храни

Това са всички бактерии, дрожди и плесени, които се развиват върху хранителните продукти. Те се хранят с нея и произвеждат отпадни продукти. Отпадните продукти причиняват неприятната миризма по храната.

За оцеляването си микроорганизмите се нуждаят от кислород и вода. Затова повечето методи за запазване на храната имат в основата си дехидратацията и ограничаването на притока на кислород като сушенето и вакумното опаковане. Охлаждането и замразяването също са добри начини за забавяне на растежа на микроорганизмите и запазване на храната свежа за по-дълго време.

Ензими

Ензимите представляват естествени химикали, намиращи се в хранителните продукти. Някои от тях причиняват узряването на плодовете и зеленчуците, например превръщането на зеления домат в червен, дори след като е откъснат.

Когато има наличие на кислород и вода, ензимите стават причина за разваляне на храната. Те обаче могат да бъдат унищожени с помощта на топлината. По тази причина се използват методи за консервиране чрез топлина, което удължава неимоверно много срока на годност на храната.

Кислород

Кислородът има решаваща роля за оцеляването и възпроизводството на микроорганизмите, както и за протичане на ензимните процеси, така че спирането на притока на кислород е начин за запазване на хранителните продукти.

Кислородът сам по себе си води до разваляне на храната чрез окисляването, което предизвиква. Храни, съдържащи мазнини и мастни киселини в състава си, се окисляват най-много. Мазнината под въздействието на кислорода образува въглеродни съединения с къса верига. Тези съединения миришат на кисело или на риба. Храните с мастни киселини като кафяв ориз примерно, се развалят по-бързо заради здравословното масло в него.

Светлина

Светлината е причина за развалянето на храна, който факт често се забравя, а не бива, защото дори да бъде лишена от приток на кислород и влага, храната може да се развали от светлината чрез процеса на фотодеградация. Има хранителни продукти, които са особени чувствителни на този процес- мазнини, протеини, витамини. Ако храната стои на светло, не означава непременно, че ще бъде опасна за консумация. Тя може да се обезцвети, да загуби част от витамините си и със сигурност свежия си вид и водното си съдържание.

Условията за правилно съхранение на хранителните продукти

Как се съхраняват различните видове храни

Умението да се съхранява храната правилно, не само спестява ресурси, но и помага за лесното организиране на процеса на здравословно хранене.

Поддържане на здравословно зареден хладилник у дома улеснява невероятно много индивидуалния хранителен режим. Нужно е да се знае добре кои хранителни продукти каква трайност имат дори в подходящи условия. Като начало трябва да се знае, че хладилникът или друго подходящо хладно място като мазето не предотвратяват развитието на гъбички и бактерии, а само ги забавят.

Разделното съхраняване на храната във всички места за съхранение е задължително условие, за да се предотврати разпространението на бактерии. Редовното почистване на местата за съхранение също е основно изискване за правилно и безопасно съхранение на храна.

Херметически затворените кутии дори в хладилник или друго място за съхранение с ниска температура запазват неопакованите храни свежи и чисти.

Как се съхраняват различните видове храни

Удължаването на срока на годност на хранителните продукти е възможно при спазване на условията за тяхното съхранение, а това може да бъде постигнато с информация коя храна как трябва да се съхранява. Ето какви изискват някои групи храни относно съхранението им.

Пресни плодове и зеленчуци

Пресните плодове и зеленчуци са основата на здравословното хранене. Салатите, гювечите, десертите не могат да се приготвят без тях.

Най-честата причина да се развалят тази група храни е отделянето на газ, който унищожава плодовете. Етиленът ускорява процеса на узряване, но и стартира процеса на загниване. Затова отделянето на тези храни по вид в торби или пергаментова хартия и съхраняването им на хладно и тъмно е подходящия начин за удължаване на срока им на годност.

Съхраняване на грудкови зеленчуци

На едно от първите места в менюто са картофите като основен представител на грудковите зеленчуци. Те изискват проветриво и хладно място, на температури 1 до 4 °C. Влажността, измръзването и силната топлина са основни врагове на грудковите хранителни продукти. Под влияние на слънчевата светлина позеленяват или се изсушават и отделят отровното вещество соланин.

Съхранение на хляб и хлебни изделия

Опаковането на хляба в хартиени или полиетиленови торбички е най-подходящия начин да се запази по-дълго в най-приятно за консумация състояние. Съхранението на хляб и други хлебни изделия в хладилник не е най-добрата идея, защото те се втвърдяват и губят аромата и вкуса си.

Съхранение на сирена

Обикновено този хранителен продукт се закупува в пластмасова торбичка. Съхранението му в нея обаче не е удачен избор. Бактериите продължават да живеят в сиренето и се нуждаят от кислород, в противен случай то се разваля и мухлясва. Не става въпрос за благородната плесен в някои видове сирена, а за процеси, развалящи продукта. Младите сирена като моцарела, е добре да се съхраняват във фабрична суроватка.

Как се съхраняват подправки

Съхранение на различни храни

Удачното съхранение е да се третират подправките, както и аспержите, както се третират цветята. Магданоз, босилек, копър, мента, градински чай, зелен лук и аспержи трябва да се поставят в буркан с малко вода, както се потопяват цветя във ваза с вода. Някои билки като мащерката и чубрицата може да се вържат на букет и да се окачат на открито.

Билките може също да се замразят докато са пресни в малко зехтин. Така се запазват свежи за ястия, които ще се приготвят по-късно. Пластмасовите формички за лед могат да послужат като дози за едно ястие. Розмарин, градински чай, мащерка и риган са най-благодатни за такова съхранение.

Няколко съвета за добро съхранение на хранителни продукти

- Ягоди и малини, които лесно се развалят, могат да се запазят по-дълго, ако се приготви разтвор от вода и оцет в съотношение 1: 10/10 чаши вода с 1 чаша оцет/и се изплакнат плодовете вътре, а после се приберат в хладилник. Това удължава много срока на годност, а разтворът е достатъчно разреден, за да не остане дъх на оцет;

- Ако се постави 1 ябълка при картофите, това ще удължи срокът им на годност и ще забави покълването им;

- Съхраняването на джинджифила във фризера ще позволи не само кората му да се настърже по-лесно, но и ще го запази по-дълго;

- За съхранението на плодове и зеленчуци съвместно е нужно да се знае кои отделят най-много етилен и кои са най-чувствителни към него. Най-много етилен отделят: авокадо, банани, киви, манго, круши, сливи, домати. Най-чувствителни към този газ са: ябълки, броколи, моркови, краставици, зелен боб, зелена салата, картофи и диня. Трябва да се съхраняват в различни отделения;

- Едно от най-важните условия за добро съхранение на храна е редовното почистване на мястото, където се държат хранителните продукти. Развалените сред тях носят неприятна миризма и мухъл, който бързо се разнася върху пресните и още куп неприятни неща, ако не се премахват редовно тези хранителни продукти, които вече не са годни.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest