Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Червени чушки - защо са толкова полезни

Червени чушки - защо са толкова полезни

Червени чушки - защо са толкова полезни

Едва ли Христофор Колумб е подозирал какви разпри между хората ще предизвикат векове по-късно плодовете на растението, чиито семена той лично донесъл още след първото си пътуване до Индиите, всъщност до Америка, като подарък за испанската кралица Исабела Кастилска.

Споровете около чушките при тяхната обработка чрез печене доказват единствено огромното значение, което сладките разновидности на американското растение имат за нас.

Само едно положение остава безспорно при чушките - както в свеж вид, така и печени чушки, сладки и лютиви, те са неизменно вкусни. Не само това, те са забележително полезни за здравето. Считат се дори за мултивитаминен източник или фабрика за витамини.

Най-хубавото е, че при печене, готвене или консервиране на чушките те загубват съвсем малък процент от полезните си вещества. Несъмнено този толкова познат и обичан зеленчук заслужава широко запознаване с него.

История на червената чушка

Ако направим равносметка, чушките са сред най-обичаните зеленчуци, с огромен принос не само за нашата привързаност към родното място, но и за разнообразието на кулинарните ни традиции, в които червената чушка заема почетно място. И това е обяснимо, тя е в лютеницата във всичките нейни варианти, среща се като сушена за зимата, в туршии с чушки и какви ли още не кулинарни изкушения.

Като всекидневен зеленчук чушката до такава степен се е превърнала в неизменна част от ежедневното ни меню, че рядко се замисляме кога е пристигнала по нашите земи и откъде. За нейна родина се приемат Южна Америка и Западна Индия. Откриването на зеленчука е в началото на XVІ век от испански изследователи, които пренасят чушките в Европа.

Първоначално само зелените чушки били използвани, след това стават известни и червените. Всъщност червената и зелената чушка са плод на едно и също растение, но в различен стадий на зрялост. Червените, които са оставени на стръка почти до края на лятото, са много по-ароматни и сладки, но и зелените чушки имат своето очарование и приложение. С лекия си дъх, свежия си и суров вкус, те са неизменна съставна част в първите летни салати.

Класификация на червената чушка

Чушки

Червените чушки, наричани още сладък пипер, принадлежат на семейството на Capsicum или Capsа, което означава кутия. Това биологично семейство включва две големи категории от вида - голямата сладка чушка и многообразие от видове лютиви чушлета с различен вид, големина, форма и лютивина.

Големите сладки чушки също се делят на видове. У нас са разпространени най-вече зелената и червената чушка, но се отглеждат на различни места по света и жълта, бяла, оранжева и дори виолетова.

Всъщност червената и зелените се класифицират към един вид. Червените, които са оставени на стръка почти до края на лятото, са много по-ароматни и сладки.

Тези многогодишни зеленчукови растения принадлежат на семейство Картофови. Плодът на пипера представлява куха ягода, най-често с издължена или овална форма. В червените чушки се съдържат много захари, протеини, витамини, етерични и мастни масла.

Хранителна стойност и химически състав на червената чушка

В 100 г продукт се съдържат:

- 31 калории;

- 92 % вода;

- 1 г протеини;

- 6 г въглехидрати;

- 4.2 г захари;

- 2.1 г фибри;

- 2.1 г мазнини.

Витамини и минерали в червените чушки

Червени чушки - ползи

Червените чушки са богати на различни витамини и минерали, ето най-важните от тях:

Витамин С - една средно голяма чушка осигурява 169 % от необходимия дневен прием на витамин С, което прави червената чушка един от най-диетичните и богати източници на витамина. В 100 г плод количеството витамин С е 128 мг.

Витамин В6 - 0.3 мг за 100 г плод, което е 15 % от дневните нужди от този витамин. Витамин В6 играе важна роля в образуването на червени кръвни клетки.

Витамин К1 - 4.9 мкг, което предствлява 6 процента от дневните нужди. Този витамин е важен за съсирването на кръвта и здравето на костите.

Калий - 211 мг за 100 г чушки - минералът калий е от съществено значение за здравето на сърцето.

Фолиева киселина - известна като витамин В9, фолиевата киселина изпълнява различни функции в човешкото тяло, но е от особено значение за бременните жени. В 100 г чушки се съдържат 46 микрограма от него, което отговаря на 11 %от дневните нужди.

Витамин Е - силен антиоксидант, който е от особено значение за здравето на нервите и мускулите. В 100 г има 1.6 милиграма или 8 процента от дневните ни нужди.

Витамин А - 63 процента от дневните нужди се осигуряват от 100 грама чушки. Витаминът е важен за зрението.

Други важни минерали в състава на чушката са магнезият в съдържание 12 мг, фосфорът с 26 мг.

Колкото и да е учудващо, в чушките има и процент мазнини, които осигуряват така важните омега 3 и 6, съответно по 25 и 45 милиграма на 100 грама.

Ползи от червената чушка

Печени червени чушки

Подобрява здравето на очите

Най-честите заболявания на очите включват дегенерацията на макулата и катаракта. Храненето, обаче може да играе важна роля за развитието на тези болести.

Лутеинът и заексантинът са каротеноиди, съдържащи се във високи дози в чушките и подобряват здравето на очите.

Редовната консумация на храни, богати на тези съединения намалява риска от развитие на катаракта и дегенерация на макулата, затова вклюването на полезните и вкусни чушки в диетата се препоръчва.

Червените чушки понижават риска от анемия

Анемията е често срещано състояние, което се характеризира с намалена способност кръвта да пренася кислород. Една от най-честите причини за това е недостигът на желязо, чиито основни симптоми са слабостта и умората.

Червените чушки не само са източник на желязо, но и съдържат много витамин С, което увеличава усвояването на желязото. Поради тази причина, консумацията на богати на желязо храни, като спанака или месото в комбинация с чушките намалява риска от анемия.

Помагат за понижаване на теглото

Изгарят се повече калории с помощта на червените чушки. Сладките червени чушки могат да активират термогенезата и да увеличат скоростта на метаболизма. Червените чушки не съдържат капсаицин, което прави чушките горещи и те предизвикват изпотяване, но имат леко термогенно действие, което повишава метаболизма, без да повишава сърдечната честота и кръвното налягане, както правят лютите чушки.

Червени чушки за красива кожа, коса и нокти

Червените чушки да богати на провитамин А, което ги прави отлично средство за разкрасяване. Хапването на това растение стимулира растежа на косата и подобрява състоянието на кожата.

Сокът на червените чушки е много богат на силиций, веществото, което е много важно за косата и ноктите, помага за нормалната работа на мастните жлези. Сокът от червени чушки, смесен със сока от моркови дава отлични резултати за изчистването на пъпките и акнето от кожата. Сместа от двата сока се препоръчва и при газове в червата, спазми в стомаха. Препоръчителната дневна доза е 50 милилитра.

Семената на чушките са мощен антиоксидант

Семената на чушките съдържат много антиоксиданти. Комбинираните ефекти на витамините А и С създават страхотни антиоксидантни възможности на тялото. Ликопенът в сместа на червени пипер го превръща в една от суперхраните. Ликопенът е това, което прави доматите и чушките червени. Червените чушки са един от зеленчуците с най-голямо съдържание на ликопен, за който е доказано, че помага за предотвратяване на много видове рак, включително рак на простата и на белите дробове.

Противопоказания за консумация на червените чушки

Червени чушки - защо са толкова полезни

Червените чушки са полезни, но в някои случаи трябва да се внимава с тях. Не бива да се прекалява с консумацията им при:

- заболявания на черния дроб;

- на стомаха;

- на червата;

- на бъбреците.

В червените чушки се съдържат много сурови влакнини и етерични масла, поради което се налагат тези ограничения.

Опитайте и от нашите рецепти с червени чушки, а именно:

- пълнени сухи чушки;

- чушки в буркани;

- и чушки бюрек;

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest