В природата съществуват над 150 вида босилек, притежаващи специфичния, освежаващ аромат на тази подправка. Много народи смятат това растение за символ на любов и семейно щастие. В доста страни има традиция клонки босилек да се закачат над входната врата, за да защитят дома от зли сили.
Босилекът съдържа много витамин С, витамин Р и витамин А. Освен това има витамин С, но той се съдържа в голямо количество в босилека само по времето, в което цветовете му не са се разпукали, а са още пъпки.
Босилекът има бактерицидно, противовъзпалително и намаляващо температурата действие, той спомага за доброто храносмилане и усилва лактацията при кърмачки.
В народната медицина отварите от босилек се използват за лечение на възпаление на пикочния мехур, простата и стомашно-чревния тракт, както и за възпаления на устата и носоглътката.
За да приготвите отвара от босилек, залейте една супена лъжица босилек с триста милилитра гореща вода, оставете да престои половин час и прецедете.
Тази отвара, която трябва да се изпие на три пъти в рамките на един ден, се препоръчва също така при хрема, кашлица, ангина, грип, липса на концентрация.
С пресен сок от босилек се намазват венците при парадонтоза. При зъбобол отвара от босилек с малко оцет и сол се използва за изплакване на устната кухина.
Слузестата отвара от семената на босилека се слага като копрес при възпаления на очите, стари рани и екземи. Кърмещите майки лекуват с тази отвара напукванията на гърдите си и раните от зъбките на бебето.
В кулинарията босилекът е широко разпространен като подправка за месни, рибни и зеленчукови ястия, а също и за салати. Той се използва и при консервирането на зеленчуци.
Коментари