Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Ментовият чай – ползи и вреди

Ментовият чай – ползи и вреди

редакция:
Чай от мента

Ментовият чай е любима напитка за много хора както през зимата, така и през лятото – топъл или охладен. Ментата се използва още като подправка в готвенето и добавка към различни коктейли и десерти. Знаем ли какви са ползите и вредите от ментата?

Може би едно от основните полезни свойства на ментата може да се нарече нейният седативен ефект. Тази ароматна билка често се предписва за тези, които страдат от безсъние, както и за хора с високи нива на тревожност.

Проучванията за лечебните свойства на ментата показват, че това растение също е в състояние да подобри кръвообращението. Това се случва поради разширяването на съдовете на мозъка след консумация на мента. Ще донесе облекчение при хипертония, главоболие и болки от различно естество.

Чаят от мента е изключително полезен и за лигавиците. Листата на ментата имат омекотяващ ефект върху лигавиците на дихателната система. Затова извлеци от мента често се предписват при бронхит, трахеит и други заболявания.

Специалистите препоръчват включването на мента в диетата на пациенти с настинка. Чай с мента и лимон дава сила, облекчава болката в гърлото, а също така спомага за понижаване на телесната температура.

Какви вреди може да причини ментовият чай?

Понякога тялото ни само показва прекомерното количество консумирана мента. Трябва да се научите да го слушате, за да можете да разпознавате сигнали за превишаването на допустимата доза. При предозиране човек има различни алергични реакции, които се проявяват в: бронхоспазъм, дихателна недостатъчност; гадене; главоболие; зачервяване на кожата; обриви и сърбеж.

Чаят от мента не трябва да се консумира при:

Пресни листа мента

- разширени вени, тъй като растението намалява съдовия тонус;

- да се избягва при хора с ниско кръвно налягане (хипотония);

- хора, които често имат киселини, тъй като ментата може да ги засили;

- ментата намалява реакцията и предизвиква сънливост, следователно тя не трябва да се използва преди шофиране или извършване на опасни дейности;

- поради способността на чая да намалява съдържанието на мъжките хормони и да намалява потентността, мъжете трябва да го избягват;

- не се препоръчва да приемате мента при безплодие, тъй като това само може да усложни съществуващия проблем;

- голямо внимание на употребата на чай от мента трябва да обърнат бременните жени: в малки количества той помага за премахване на гаденето и преодоляване на токсикозата, но тъй като ментата има голямо количество естроген, предизвиква повишаване на тонуса на матката, което може да доведе до спонтанен аборт;

- забранено е даването на мента на деца под 3-годишна възраст, а под 12 години в малки количества с особено внимание!

Предлагаме ви една проста рецепта за топъл ментов чай:

Ще ви трябват 5-10 листенца свежа мента или 1 супена лъжица сушена. Кипнете 500 милилитра вода, за предпочитане в емайлиран или стъклен съд. Добавете ментата и варете 5 минути. Можете да прецедите веднага след охлаждане, или ако предпочитате по-силен чай, да оставите да се охлади и тогава да прецедите. Може да с приема в чист вид или овкусен с мед и лимон.

Рецепта за студен извлек от мента:

Сложете в съд с капак 2 литра студена чиста вода и шепа предварително измити и накъсани стръкчета мента. Покрийте и оставете да кисне 8 до 24 часа. След това прецедете и добавете мед или захар и лимонов сок на вкус.

Освежете се с един ментов чай за удоволствие и здраве, но винаги спазвайте мярката!

Прочети също кога какъв чай да пием и разгледай съветите ни за приготвяне на чай.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
50
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Тази статия още не е коментирана. Бъди първият, който ще остави коментар към нея:Анонимен