Доказано е, че микробите загиват при наличието на мед, тъй като се обезводняват при въздействието на голямото съдържание на калий в него.
Медът съдържа също така антибиотици, нужните за организма вещества на растежа и органични киселини (ябълчна, лимонена и др.).
Медът е на едно от първите места сред ензимосъдържащите вещества. Те са нужни за преработване на белтъците, мазнините, въглехидратите и се произвеждат от храносмилателните жлези.
Като носител на тези ензими, медът облекчава работата им, което е особено важно при заболяване на тези органи. Той не дразни стомашно-чревния тракт, усвоява се лесно и допринася за бързото възстановяване на енергийните запаси (особено при хората, занимаващи се с тежък физически труд, деца, бременни и кърмещи).
Пчелният продукт натоварва много по-малко бъбреците в сравнение с другите захари, има леко разхлабително действие, оказва сънотворен ефект и действа успокояващо на нервната система.
В детското хранене на меда трябва да се отреди важно място. Още през първите месеци на детето може да се дава до 2-3 чаени мед, разтворен в топла вода.
Приемането на мед преди сън (1-2 чаени лъжички) от деца, страдащи от нощно напикаване, помага за избавяне от това заболяване.
Много по-ефикасна за подобни състояния е следната рецепта – по една чаена лъжичка равнец и полски хвощ се заливат с чаша гореща вода. Запарката трябва да престои два часа. След прецеждане към отварата се добавят 1-2 чаени лъжички мед. Пие се по половин чаша.
Установено е още, че медът способства за подобряване на съня. Препоръчително е възрастните да изпиват по една чаша топла вода с разтворен в нея 1-2 супени лъжици мед. При първоначален слаб ефект или при събуждане нощем може да се добави още една лъжица.
Коментари