Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»За какво е полезен карфиолът и как да го приготвим

За какво е полезен карфиолът и как да го приготвим

AdminAdmin
Администратор
95442k
За какво е полезен карфиолът и как да го приготвим

Има много начини, по които можете да приготвите и консумирате карфиола – на туршия, топлинно обработен или дори суров. Пресният зеленчук е най-полезен за здравето. Вижте какви са ползите за организма от хапването на карфиол.

Този продукт е изключително полезен за хората, които искат да влязат в по-добра форма и да се разделят с излишните килограми. Карфиолът е перфектната храна, тъй като не съдържа никакви мазнини, в състава му има само 20 калории за 100 грама.

Ако сте на диета, тогава заредете хладилника си с полезния зеленчук. Тъй като той е с ниско съдържание на въглехидрати, можете да го използвате като заместител на картофите. В резултат хапването на карфиол ще снабди организма ви с необходимото количество енергия и ще ви лиши от притесненията за качване на тегло.

Освен това консумирането на карфиол е много полезно и за сърцето.

Белият хрупкав зеленчук е богат източник на витамин С – мощен антиоксидант, който спомага за изграждането на силна имунна система, предпазва кожата от преждевременно състаряване, помага за бързото зарастване на раните.

Как да го приготвим правилно?

За какво е полезен карфиолът и как да го приготвим

Приготвянето на зеленчука по правилен начин е от ключово значение за максималното запазване на полезните му свойства. При топлинна обработка карфиолът отделя сярна миризма.

Колкото повече го готвите, толкова повече миризмата се увеличава. За да предотвратите това, намалете времето за готвене. Това ще съхрани крехкостта и хранителните вещества на зеленчука.

Понякога карфиолът реагира на желязото, присъстващо в посудата за готвене, в резултат на което белите му цветчета придобиват лек кафеникав оттенък. Добавянето на няколко капки лимонов сок ще помогнат да не се променя цвета на приготвяния карфиол.

Важно е да се знае още, че хората, които страдат от проблеми с щитовидната жлеза, не трябва да консумират карфиола в сурово състояние.

Това е така, защото зеленчукът съдържа специфична субстанция, която влияе на функциите на щитовидната жлеза. Този ефект може да бъде избегнат само чрез топлинната му обработка.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest