Правилните хранителни навици са в състояние не само да подобрят общото състояние на организма, но и значително да повишат настроението.
Според специалисти сред основните навици на щастливите хора е добрият старт на деня със здравословна закуска. Много проучвания доказват, че хората, които хапват добре балансирана закуска, в която са включени полезни за тялото продукти, са с по-добро настроение, изпълнени са с повече енергия и се справят по-добре с ежедневните си задачи.
Пропускането на закуската има противоположния ефект - умората и чувството на тревожност взимат връх в последващата част на деня. Ето защо закуска, съставена от пълнозърнести продукти, протеини, витамини, минерали и здравословни ненаситени мазнини е ключов момент в поддържането на жизнерадостно настроение през деня.
За добро настроение включвайте в менюто си храни, богати на селен. Този химичен елемент има способността да предразполага към положителни емоции. Проучване, проведено в Университет в Тексас предполага, че селенът помага за лекуване на депресията.
Доказано е още, че приемът на храни, бедни на елемента, водят до депресивни състояния. Все още учените не са установили как точно селенът въздейства върху настроенията. Междувременно ще е добре да наблегнете на следните храни: ядки и семена, бели меса, морски дарове, пълнозърнести храни, бобови култури, нискомаслени млечни продукти.
За по-добро настроение е добре да ограничите приема на кофеин. Въпреки, че кофеиновите напитки действат ободряващо и ви държат концентрирани, негативните ефекти от прекаляването с кофеин се усещат още на следващия ден. Възможните последици са депресия и тревожност.
Храната и емоциите са свързани на една нишка. Храната е изкушение, което може да ви накара да забравите за проблемите си за определен период от време. Възприемайте храната като ресурс и мотивация, който да ви поддържа жизнени и щастливи през целия ден.
Не забравяйте да излизате на вън, дори и за краткото време за обедна почивка. Стоенето в затворени помещения лишава тялото ни от витамин D. Това е една от вероятните причини за лошите ни настроения и потиснатост. Недостатъчният прием на витамин D е свързан с намаленото отделяне на хормона на щастието – серотонин.
Коментари