Холестеролът, наречен още холестерин, е природен липофилен – т.е. мазен – спирт. Холестеринът не се разтваря във вода, а в мазнини и органични разтворители.
Около осемдесет процента от холестерина е необходима за метаболизма на тялото и се изработва от организма в черния дроб, червата, бъбреците, половите органи, а останалите двадесет процента се допълват от храната.
Холестеринът осигурява стабилността на клетъчните мембрани при широк температурен диапазон. Нивото на холестерин отразява активността на процесите в черния дроб.
Атеросклерозата е едно от хроничните заболявания на сърдечно-съдовата система, което възниква при отлагане на мазни плаки върху стените на артериите.
Това често е предизвикано от небрежно отношение към храненето и неправилен начин на живот. При повишени нива на холестерин е необходима диета.
Не е опасен самият холестерин, а високото му ниво, тъй като мазните плаки по стените на съдовете затрудняват преминаването на кръвта, могат да предизвикат запушване на съдове, хипертония и инфаркт.
При висок холестерин трябва да се забравят свинското и овчето месо, както и дреболийките, саламите и пушените меса. Набляга се на пилешкото и пуешкото месо.
Препоръчва се консумирането на бобови храни и кафяв ориз. От хляба се избира пълнозърнестият. Не се допуска консумацията на повече от осем маслини дневно.
Яйца се разрешават два пъти седмично, ядките се консумират рядко. Рибата е препоръчителна, без мазните видове. От десертите се ограничават тези с мазен крем и сметана.
Препоръчва се консумирането на грейпфрут и киви, ябълки и не по-малко от четиристотин грама плодове и зеленчуци дневно. Сол се консумира не повече от пет грама дневно.
Коментари