Преди приготвянето на боб, леща и всички видове бобови култури е добре да се накиснат за една нощ в студена вода, при пропорция 1 чаша боб на 4 чаши вода.
Водата, която не е попила в боба, се излива на сутринта и той се залива отново с прясна вода. Бобът се готви най-добре в широка тенджера.
Съдът трябва да е с дебело дъно и плътно затварящ се капак. Предварително накиснатият боб трябва да бъде покрит с вода и отгоре да има още три сантиметра течност.
Ако бобът не е бил накиснат, трябва водата над него да е доста повече. Докато бобът не омекне, той не трябва да се соли, защото това ще увеличи времето за варене.
Същото се отнася и за други добавки към боба – доматено пюре, соев сос, кисело зеле, вино. Те се добавят, когато бобът е омекнал напълно.
Подправки като дафинов лист, куркума, лук, чесън се добавят по време на варенето на боба. По време на варенето те не пречат на процеса.
В готовото ястие, за да се усвои по-добре калцият от него, се добавя лимонов сок или оцет, а също така може да се добави сок от кисело зеле.
Когато бобът заври, първата вода се изхвърля. След това се долива нова и се вари наново. Това се прави, за да не се предизвикат стомашни проблеми.
Другите бобови култури не се нуждаят от такава процедура. Можете да приготвите зърна от нахут по технологията, по която се приготвя боб.
Когато приготвяте леща, технологията с доматеното пюре е същата като при боба - то се добавя едва когато лещата омекне. Не режете чесъна за лещата, а пускайте цели скилидки.
Коментари