Има няколко основни неща, които трябва да се спазят при домашната подготовка на козунаци.
Първото условие е всички продукти (мляко, вода, мая) да бъдат предварително затоплени до температура около 23-25 °C.
Задължително е също брашното да бъде добро пресято.
Друго важно условие е да внимавате да не се пресече маята. Ето защо в никакъв случай не бива да месите козунака със прекалено загрято мляко.
За истински вкусния козунак са характерни т.нар. конци при разчупването на великденския сладкиш. Те се получават от глутеновите нишки на брашното и от белтъка на яйцата. От значение за образуването им е дългото замесване и месене на тестото. След омесване на брашнената смес, тя не бива да се бие силно. Козунакът се меси бавно и се оставя да втаса.
Друга важна част в замесването е дългото време, което тестото трябва да престои, за да увеличи двойно обема си. Майстор сладкарите препоръчват двойно втасване на тестото – веднъж, като е на топка, и втори път - след като оплетете козунака в избраната от вас форма. Времето за втасване обикновено е между 5 и 6 часа. По-нетърпеливите могат да намалят наполовина тези часове.
Престоят на козунака преди печене трябва да става на стайна температура. Най-подходящо е температурата в помещението да не надвишава или понижава 23–25 °C. В същото време внимавайте втасващият козунак да не хване коричка.
Освен това не трябва да пестите мазнината, когато приготвяте сместа.
Сред апетитните добавки, които биха направили козунака неустоим, са бадеми, стафиди, лимонова кора и канела.
Ако сложите прекалено много захар в тестото на козунака, най-вероятно ще почернее при печене повече от нужното.
Температурата на печене на козунак също е от значение. Фурната не бива да е пусната на високи градуси. Първоначално фурната се загрява до 220 °C.
Препоръките на майстори са след набъбване градусите да се намалят до 190 °C. По желание можете да покриете козунака с готварско фолио.
Коментари
Разликата между домашното и купешкото е огромна и когато се прави веднъж в годината си струва да се потрудиш малко.