Препоръчва се ядките да се ядат сурови, заради здравословните им качества, или като добавка към различния ястия, салати или закуски. Богати на ненаситени мазнини, антиоксиданти, протеини, витамини и минерали, ядките помагат в грижата за добро здраве.
Повечето от тях са много калорични и с високо съдържание на мазнини. Най-разумно е ежедневният прием да е около една шепа ядки, 30-50 гр., имайки предвид все пак различната им калоричност. Когато огладнеете между основните хранения, може да хапвате по малко ядки, тъй като засищат, без да ви става тежко.
Бадемите са богати на витамин Е (антиоксидант, който помага за предотвратяване на сърдечни заболявания и рак) и калций, фибри и протеини. Избягвайте ги обаче при проблеми с бъбреците.
Кашуто е богато на селен, магнезий, фосфор и желязо.
Лешниците съдържат големи количества витамин Е, източник са на протеини, на калций.
Макадамията има високо ниво на ненаситени мазнини, понижаващи холестерола. Съдържанието на протеини е ниско в сравнение с други ядки. Имат много калций. Това са ядките са най-високо съдържание на калории.
Фъстъците са добър източник на витамин В3 (за здрава кожа), витамин Е и цинк, калий и витамин B6, фолиева киселина, протеини. При разумна консумация в режима на хранене могат да помогнат за намаляване на холестерола и риска от сърдечно-съдови заболявания.
Шамфъстъците са пълни с фосфор. Добър източник са на калций, магнезий, витамин А и протеини.
Орехите са богати на омега-3 мастни киселини, които помагат за намаляване на мазнините и холестерола. Съдържат витамин С, затова са полезни за укрепване на имунната система.
Кедровите ядки, които са добър източник на витамин В1, и бадемите не съдържат много наситени мазнини.
Лешниците са с най-малко мазнини сред всички ядки. А с най-голямо количество мазнини са кашуто, фъстъците, шамфъстъците, макадамията.
Коментари