Всички видове ядки са полезни за жителите на мегаполисите, твърдят специалисти по аюрведа. Околната среда и стресът често предизвикват дисбаланс на енергиите, а ядките имат свойството да помагат за неутрализирането му и да внасят хармония в тялото.
Хората, които имат алергии, трябва по-рядко да хапват ядки, защото може да им се отрази зле, а онези, които са склонни към напълняване, по-добре да отдадат предпочитание на орехи и тиквени семки и да забравят за кашуто.
Ядките отдавна интригуват учените с огромния си жизнен потенциал – все пак в тях е заложена комплексната система за пълното обезпечаване на живот за бъдещето растение.
Някои от тях имат особено ценни свойства. Така например орехите са известни като храна за мозъка, тъй като в тях се съдържа особен вид лецитин. Той участва в образуването на ацетилхолин, който е медиатор на предаването на нервни импулси.
Когато организмът получава достатъчно количество от него, това помага на мозъка да обработва и да усвоява информация много по-бързо. Според учените пет ореха дневно са достатъчни за подобрение на координацията и пространствената памет.
Фъстъците съчетават антиокиданти и полиненаситени киселини, които намаляват поглъщането на холестерол от храната и помагат за работата на сърдечно-съдовата система.
Кедровите ядки имат много повече витамини, отколкото всички останали, и два пъти повече минерални вещества. Те съдържат витамини от групата В, които играят важна роля за поддържането на нашата емоционална стабилност.
Освен това съдържат витамин Е и С и забавят развитието на Алцхаймер, дори когато патологичните процеси вече са започнали. Затова е добре понякога да се глезите с малко кедрови ядки.
Бадемите съдържат много полезни вещества, заради които те се използват и в медицината. Емулсията, която се получава от млади бадеми, се препоръчва като обезболяващо средство при болки в стомаха.
Екстрактът от бадеми се използва при изготвянето на противовъзпалителни очни и ушни капки, а от самите бадеми се пече хляб, който е полезен за болните от диабет.
Коментари