Липсата на органични аминокиселини, които получаваме от месото, не може да бъде компенсирана с нищо. А от това зависи не само здравето, но и красотата ни.
Много холивудски звезди са се отказали от месото, но продължават да изглеждат зашеметяващо, но не бива да се забравя, че за тях се грижат цели екипи от диетолози и лекари.
Някои хора стават вегетарианци, водени от модните течения, но не трябва с лека ръка да се отказваме от месото. Вегетарианството като всяко нещо си има и плюсове и минуси.
За човека е естествено да яде месо. Вегетарианството не е било присъщо на предците ни, особено в периоди като ледниковия, когато не е имало много растителност и единствено животинското месо е спасило човечеството от гибел.
Сега плодовете и зеленчуците са достъпни целогодишно, но въпреки това диетолозите не бързат да извадят месото от хранителната пирамида – основата на балансираното хранене.
Месото съдържа редица аминокиселини, които извличаме само от него. Любителите на месо по-рядко имат проблеми с костите и централната нервна система.
Това е така, защото червеното месо има ударна доза витамин D и цялата група витамини В. Телешкото, свинското и овнешкото са богати на фосфор, калий, цинк, йод и желязо.
Независимо че желязото присъства в по-голяма концентрация в плодовете и зеленчуците, организмът ни почти не го усвоява от растенията. Затова вегетарианците често страдат от липса на желязо.
Месото е ценно не само заради витамините, минералите и белтъчините, а защото в него има особени вещества, които имат много необходимо за организма свойство.
Те засилват отделянето на храносмилателни сокове, облекчават процеса на смилане на храната и така намаляват натоварването на стомашно-чревния тракт. Тези свойства ги има само в натуралното месо, полуфабрикатите не донасят полза, но пък трупат калории и мазнини.
Ако не подбираме правилно месото, може и да навредим на нашето тяло. Ако в него има излишни мазнини, то повишава нивото на вредния холестерол.
Това се отразява неблагоприятно върху работата на щитовидната жлеза, предизвиква проблеми с черния дроб и риск от развитие на атеросклероза.
Това може да бъде избегнато, като предварително премахнем мазнините от месото, не го пържим в мас или не го комбинираме с майонеза.
Има обаче нещо, което не можем да отстраним от месото – това са всички лекарства, транквиланти и хормони, с които е натъпквано животното, за да не боледува и да качва теглото си.
Всички те, заедно с хормоните адреналин и кортизол, изработвани от животното при неговото умъртвяване, попадат в човешкия организъм, а излишъкът на кортизол е основна причина за напълняване.
Коментари