Медът често е сочен като здравословна алтернатива на захарта. Богат на антиоксиданти, той определено има редица ползи за човешкото здраве. Но също така не бива да забравяме, че медът е прекомерно сладък, което може да доведе до някои проблеми.
Нека да разгледаме кои са предимствата и недостатъците на меда, за да прецените в кои случаи може да разчитате на него, и защо не бива да се прекалява с този вкусен природен продукт.
Колко калории има в меда?
1 супена лъжица мед се равнява на 21 г. В това количество има 64 калории и 17 г. въглехидрати, както и минимална доза протеини, мазнини и фибри. В меда се съдържат и някои важни нутриенти като калий, цинк и желязо, но много по-малко количество от необходимата за организма дневна доза.
Ползите от меда
Медът е богат източник на някои важни антиоксиданти като фенолна киселина и флавоноиди. Те борят свободните радикали, които предизвикват различни заболявания като намаляват броя на оксидираните клетки. Той повишава имунитета на организма, затова е често използван при грипни състояния и настинки.
Твърди се, че замяната на редовния прием на захар с мед може да подобри общото здраве на организма. Едно проучване, проведено сред 55 души в рамките на 30 дни, изследва как реагира тялото при прием на мед и на захар. Установено е, че при консумацията на пчелния продукт нивата на лошия холестерол са намалели, за сметка на нивата на добрия холестерол. Също така триглицеридите са спаднали с 19% надолу.
Тестове при животни пък са доказали, че медът намалява нивата на систоличното кръвно налягане (горната граница), което е смятано за основен рисков фактор за развитието на сърдечни заболявания.
При някои традиционни медицини, като например Аюрведа, медът е поставян директно върху кожата за лечение на рани и други заболявания на епидермиса. Той има антибактериално действие и не позволява на тялото да произвежда микроорганизми, които водят до инфекции. Особено е ефективен медът при лечението на псориазис и дерматити.
Защо не бива да се прекалява с консумацията на мед и какви са страничните му ефекти?
Въпреки че определено е по-добър вариант за подсладител от захарта, медът трябва да бъде употребяван внимателно. Независимо че може да намали нивата на холестерола, пчелния продукт повишава кръвната захар. Това означава, че може да доведе до пикови нива на захарта, които ще ви накарат да изпитвате глад по-често.
Медът може да доведе до повишаване на теглото, тъй като е висококалоричен. Дори няколко лъжици на ден ще повишат сериозно калорийния ви прием, а след време това може да предизвика напълняване.
Така че имайте предвид, че също като захарта медът увеличава риска от диабет, инсулинова резистентност и проблеми с черния дроб.
Пчелните продукти може да предизвикат и алергии у някои хора, които имат непоносимост към полен и прополис. Такива състояния може да доведат до подуване на гърлото и задушаване, кожни раздразнения и други алергични реакции.
На деца под 1 годинка никога не трябва да се дава мед заради риска от развиване на ботулизъм – заболяване, което се предизвиква от токсин, отделян от бактерията Clostridium botulinum. След тази възраст се смята, че храносмилателната система се е развила достатъчно, за да предпазва организма от потенциално опасни токсини.
И не на последно място – тъй като е много сладък, се смята, че медът може да предизвика зъбни кариеси и ефектът му да е подобен на рафинираната захар. Затова при консумация е добре устата да се изплаква с вода.
Коментари