Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Няколко идеи как да си приготвим люти чушки

Няколко идеи как да си приготвим люти чушки

Няколко идеи как да си приготвим люти чушки

Така наречените пукани чушлета се поставят на предварително загрят котлон и се обръщат, целта е да се постигне ефектът на печения пипер. След това ги слагате в голям съд и ги оставяте за кратко да изстинат. Следващата стъпка е да ги наредите в буркани, като помежду им добавяте скилидки чесън, копър, може също магданоз. Всичко това се залива с марината от оцет, захар, сол, олио (може и без него) и вода.

Варят се около 5 минути и чушлетата са абсолютно готови.

Ако използвате компотен буркан – 800 мл, количеството на подправките е оцет – 150 мл, супена лъжица сол, 2 с.л захар, 1 с.л олио.

Ако не желаете да бъдат пукани използвайте тази рецепта:

Измивате чушките и ги нареждате в буркан като чесънът и магданоза между тях отново е по желание. След като плътно сте наредили чушките, добавяте супена лъжица сол, заливате буркана с оцет долу-горе до половината на буркана, а останалата част я допълвате с вода. Затваряте бурканите и в продължение на 10 дена трябва да ги обръщате поне по 2 пъти на ден. Добре е да ги наредите на сравнително слънчево място. След този период чушлетата са готови за консумация и можете да ги приберете при останалата зимнина.

Можете да използвате същата рецепта, но освен изброените продукти да добавите аспирин във всеки буркан. Количеството на подправките отново е за буркан с вместимост 800 мл.

Няколко идеи как да си приготвим люти чушки

Лютивка

Изчиствате чушлетата (задължително червени) от зелената част с дръжките, слагате олио на дъното на тенджера и ги запържвате за кратко. Прехвърляте ги в блендер , пасирате, а в същата тенджера, в която сте ги пържили, изсипвате настъргани на ситно ренде домати. Добавяте при тях и пасираните чушки, добавяте сол на вкус, пасиран чесън по желание и ситно скълцан магданоз и варите, докато се сгъсти сместа, приблизително като за лютеница - като прокарате лъжицата по дъното на тенджерата, да направи „пътечка”.

Насипвате горещата лютивка в малки сухи бурканчета, затваряте ги с винтови капачки и ги обръщате с капачките надолу. Оставяте ги да изстинат и ги прибирате на хладно и тъмно място. Пропорциите на чушлетата и доматите тук са според желанието за люто. Например – на половин килограм много люти чушки сложете килограм настъргани домати. Лютивката е подходяща за подлютяване на ястие, за разядка, но не и за намазване на филия.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest