Gotvach.bg»Статии»Зеленчуци»Люти чушки Хабанеро

Люти чушки Хабанеро

Люти чушки Хабанеро
Снимка: Randy Fath/ Unsplash

Зеленчукът, известен като пипер или чушки, има две основни разновидности - сладки чушки и люти чушки. Лютивата версия, естествено, предизвиква повече любопитство, защото създава вкусово усещане, което не просто събужда едното от сетивата, а направо го взривява.

Когато се говори за сортове и видове люти чушки, веднага изниква въпросът коя е най-лютата. Отговорът на този въпрос не е абсолютно категоричен, макар че съществува скала на Сковил, която измерва лютивината. По тази скала първото място често се заема ту от един сорт, ту от друг. През 1999 година лютата чушка Хабанеро е записана в книгата на рекордите на Гинес като най-лютата чушка в света и моментално привлича интереса на любителите на лютивината. Ето и повече за нея.

Описание на люта чушка Хабанеро

Пиперът представлява пикантна люта чушка. Неузрелите чушки Хабанеро са със зелен цвят, но при узряването си се оцветяват в други цветове. Най-често се обагрят в оранжево и червено, но се срещат и чушки в бял, кафяв, жълт, зелен или лилав цвят. Обикновено узрялата люта Хабанеро е с дължина от 2 до 6 сантиметра.

Хабанеро представлява многогодишен цъфтящ растителен вид, което означава, че при подходящите грижи и условия на отглеждане може да цъфти, а следователно и да ражда плодове в продължение на много години. Храстите люти чушки се отглеждат и в контейнери в градината.

В умерения климат обаче растението се отглежда като едногодишно, тоест, се заменя с ново растение следващата пролет.

В тропическите и субтропичните региони чилито, подобно на другите люти чушки, произвежда плод през цялата година. Докато условията са благоприятни, растението дава плодове непрекъснато.

Произход и история на люта чушка Хабанеро

Пиперът Хабанеро има сериозна история. Той присъства в историята на храните от дълго време. Мексикански археологически разкопки са открили култивирано Хабанеро, което е на възраст над 8500 години. Непокътнат плод на малко култивирано чили, открит в предкерамичните нива в пещера в перуанските планини, е датиран от 6500 години преди Христа.

Смята се, че самото Хабанеро произхожда от Куба, тъй като е кръстено на кубинския град La Habana, известен в САЩ като Хавана, тъй като там е участвал в сериозна търговия.

Въпреки това, тъй като полуостров Юкатан е най-големият производител на Хабанеро, той наистина се смята за мексикански пипер. Други съвременни производители могат да бъдат намерени в различни страни от Централна и Южна Америка и, разбира се, обществени градини в Съединените щати.

Хабанеро чили е разпространено от испански колонисти в други части на света до такава степен, че таксономията от 18-ти век приема Китай за мястото на произход и нарича Хабанеро китайски пипер. Има и още една интересна връзка на този вид пипер с друго пикантно растение.

Връзка на Хабанеро със Scotch Bonnet

Хабанеро
Снимка: Krista Bennett/ Unsplash

Пиперът Хабанеро е тясно свързан със Скоч бонет (Scotch bonnet). Те са разновидности на един и същи вид и имат подобни нива на топлина, но имат донякъде различни видове шушулки.

Както шотландската люта чушка, така и Хабанеро имат тънка, восъчна кожа. Те също така имат сходно ниво на топлина и вкус, като и двата сорта имат средно около едно и също ниво на острота. Разбира се, действителната степен варира значително от един плод до друг според методите на отглеждане, генетиката, стреса на растенията и климата.

Сортове люти чушки Хабанеро и вкусовите им качества

Хабанеро кафяв или шоколадов сорт

Няколко производители са се опитали да развъждат селективно растенията, за да произвеждат по-люти, по-тежки и по-големи чушки. Повечето Хабанероси имат между 200 и 300 хиляди единици по скалата на Сковил.

През 2004 година изследователи в Тексас създават мека версия на хабанеро, но запазват традиционния аромат и вкус. По-меката версия е получена чрез кръстосване на пипера Юкатан Хабанеро с чилито без топлина от Боливия в продължение на няколко поколения. Развъдчикът Майкъл Мазурек използва мутация, открита от Института за чилийски пипер, за да създаде версия без топлина, наречена Habanada, отгледана през 2007 година и пусната през 2014 година.

Black habanero е алтернативно име, което често се използва за описание на тъмнокафявия сорт чили, който е малко по-малък и сферичен.

Намерени са някои семена, за които се смята, че са на повече от 7 хиляди години. Черното Хабанеро има екзотичен и необичаен вкус и е по-люто от обикновеното Хабанеро с рейтинг между 425 хиляди и 577 хиляди сковил единици.

Малките парчета, използвани в готвенето, могат да имат драматичен ефект върху цялостното ястие. Черните Хабанеро растат значително повече от другите сортове Хабанеро чили. В изсушен вид те могат да се съхраняват за дълги периоди от време и могат да се възстановят във вода, след което да се добавят към смесите за сосове. По-рано са известни като habanero negro или с името им на науатъл, което е преведено на английски от търговците на подправки през 19 век като черно Хабанеро.

Карибско червено Хабанеро

Карибско червено Хабанеро, сорт от семейството на Хабанеро, е друг сорт, с цитрусов и леко опушен вкус, с рейтинг на Сковил, вариращ от 300 хиляди до 445 хиляди единици на Сковил.

Оранжево Хабанеро

Най-разпространеният оранжев пипер Хабанеро има тропически, плодов вкус, което прави тези чушки много популярни сред готвачите както любители, така и професионалисти. И под сладостта има и фина опушеност.

Други видове Хабанеро

Други видове пипер Хабанеро като перуанската бяло Хабанеро или Роатан имат подобни вкусови профили, но се отличават от шоколадовото Хабанеро, за което важи, че подобно на другите люти чушки с шоколадов оттенък има по-опушен, земен вкус, който върви заедно с допълнителната му пикантност.

Комбинации на люта чушка Хабанеро

Тропическите плодове като ананас и манго са очевидно добра комбинация, но ябълката и портокалът също работят еднакво добре. Поради вкуса си лютото чили често играе ролята на основен източник на топлина за люти сосове на плодова основа. В допълнение, джинджифилът е друга чудесна съставка за неутрализиране на пламтящата хапка на Хабанеро.

Лютивина на Хабанеро според скалата на Сковил

Салса с Хабанеро

Първенството на Хабанеро в Гинес вече не е актуално, защото други люти чушки го изпреварват, но в днешно време Хабанеро седи твърдо в екстра горещата зона на скалата, оценена от 100 хиляди до 350 хиляди. Тя превъзхожда леките люти чушки като много по-малко пикантното поблано с лютивина 1000 до 1500 сковил единици, но все пак е доста под диапазона на супер лютите люти чушки.

В сравнение с призрачния пипер, който може да достигне един милион сковил единици, Хабанеро е три до десет пъти по-мек.

Забавен любопитен факт е, че една от най-пикантните люти чушки в света - Каролина Рийпър, е кръстоска между Bhut jolokia, както се нарича още призрачният пипер, с особено остро червено Хабанеро.

По отношение на горещината при ядене, тя е около 76 пъти по-горещо от средното Халапеньо. В крайностите, най-мекото Халапеньо срещу най-горещото Хабанеро, то е цели 140 пъти по-горещо.

Въпреки това в сравнение с някои от сегашните най-люти чушки в света, Хабанеро е наистина много кротко по лютивина.

Какво трябва да знаем, преди да консумираме люта чушка Хабанеро

Всеки трябва да има предвид, че Хабанеро е много люто, но нюансите на вкуса му все още блестят. Плюс това това често е най-лютата чушка, която може да се намери прясна по рафтовете на магазините за хранителни стоки.

Въпреки това, за разлика от някои от пикантните люти чушки, има много вкус в тази чушка, който върви с топлината. Цитрусовият вкус с лека нотка на дим я прави много популярна в люти сосове, прахове и с други подправки.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес