Gotvach.bg»Статии»Зеленчуци»Люти чушки Скоч боне

Люти чушки Скоч боне

Скоч боне (Scotch bonnet)
Снимка: ignartonosbg / pixabay.com

Скоч боне (Scotch bonnet) е вид люта чушка, която произхожда от Карибския регион и Централна Америка. Тя е една от най-лютивите чушки в света, със стойност от 100 000 до 300 000 единици по скалата на Сковил. Скоч боне получава името си заради своята характерна форма, която прилича на шотландска шапка или калпак. Цветът ѝ може да варира от жълт, оранжев, червен до зелен. Скоч боне има уникален аромат и вкус, който е сладък, плодов и тропически. Тя е широко използвана в карибската, южноамериканската и африканската кухня, където се добавя към различни сосове, маринати, салати и ястия. Скоч боне е също така основна съставка на известния сос табаско, който се произвежда в САЩ.

Скоч боне принадлежи към семейство Capsicum, което включва повече от 2000 вида растения. Част е от подвид Capsicum chinense, който съдържа някои от най-лютивите чушки в света, като хабанеро, каролина рийпър и бът джолокия. Въпреки името си, Capsicum chinense не произхожда от Китай, а от Южна Америка, където е бил отглеждан от индианците още преди пристигането на европейците.

Лютивата култура е залегнала дълбоко в културата и кухнята на южноамериканските народи. Скоч боне е бил открит от европейските изследователи през 16-ти век и е бил пренесен в други части на света, като Африка, Азия и Океания, където е бил адаптиран към местните условия и вкусове. Днес скоч боне се отглежда в много страни, но най-големите производители са Ямайка, Гвинея, Гватемала и САЩ.

Хранителни стойности на скоч боне

Скоч боне е богат източник на витамини, минерали, антиоксиданти и капсаицин, които имат множество ползи за здравето. Ето някои от хранителните стойности на 100 грама сурова скоч боне:

Калории: 40

Въглехидрати: 8, 8 г

Белтъци: 1, 9 г

Мазнини: 0, 4 г

Влакнини: 1, 5 г

Витамин C: 242 мг (403% от препоръчителната дневна доза)

Витамин A: 208 мкг (26% от препоръчителната дневна доза)

Витамин B6: 0, 6 мг (29% от препоръчителната дневна доза)

Фолат: 23 мкг (6% от препоръчителната дневна доза)

Калий: 322 мг (9% от препоръчителната дневна доза)

Магнезий: 20 мг (5% от препоръчителната дневна доза)

Желязо: 0, 7 мг (4% от препоръчителната дневна доза)

Капсаицин: 0, 1-0, 3 г (в зависимост от лютивината)

Ползи от скоч боне

Скоч боне
Снимка: Randy Fath/ Unsplash

Скоч боне има множество ползи за здравето, благодарение на своите хранителни съставки и активни съединения. Ето някои от тях:

Подобрява имунната система

Скоч боне е изключително богат на витамин C, който е един от най-важните антиоксиданти за защита на клетките от свободните радикали и подпомагане на производството на бели кръвни клетки. Витамин C също така помага за предотвратяване и лечение на простуди, грип и други инфекции.

Стимулира метаболизма

Скоч боне съдържа капсаицин, а това е съединението, което дава лютивината на чушките. Капсаицинът стимулира метаболизма и подобрява обмяната на веществата.

Подобрява храносмилането

Скоч боне подпомага храносмилането, като стимулира секрецията на слюнка, жлъчка и стомашни сокове. Това помага за разграждането на храната, увеличаването на апетита и предотвратяването на запек и газове. Капсаицинът също така има противовъзпалително и антибактериално действие, което помага за предпазване от инфекции и язви в хранопровода и стомаха.

Спомага за отслабването

Скоч боне може да ви помогне да отслабнете, като повишава метаболизма, намалява апетита и изгаря калории. Капсаицинът увеличава температурата на тялото и сърдечния ритъм, което води до по-голямо изразходване на енергия. Също така капсаицинът потиска орексина, хормон, който стимулира глада и жаждата. Така че, ако искате да се отървете от излишните килограми, добавете скоч боне към менюто си.

Подобрява кръвообращението

Скоч боне подобрява кръвообращението, като разширява кръвоносните съдове и намалява кръвното налягане. Това помага за подобряване на доставката на кислород и хранителни вещества до клетките, органите и тъканите. Капсаицинът също така предпазва от образуването на кръвни съсиреци и намалява риска от сърдечни заболявания и инсулт.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес