Скалата на Сковил е сравнителна скала, която измерва степента на лютивина на пипера. Тя е кръстена на американския химик Уилбър Линкълн Сковил, който през 1912 година разработва метод за измерване на лютивия потенциал на различни люти чушки или по-точно съдържащото се в тях количество капсаицин.
Капсаицинът е химично съединение, което стимулира топлинните рецептори в кожата и лигавиците, предизвиквайки усещане за горене, изпотяване и дискомфорт.
Количеството капсаицин в дадена чушка зависи от много фактори като вид, сорт, климат, почва, зрялост. Затова скалата на Сковил е полезна за класифициране на чушките според тяхната лютивост.
Скалата на Сковил използва единици, наречени SHU (Scoville Heat Units), които показват колко пъти трябва да се разреди екстракт от чушка с вода, за да не се усеща лютивината. Например, чушка без капсаицин като сладката чушка има 0 SHU, докато чушка с много капсаицин като каролина рийпър има над 2 милиона SHU.
Скалата на Сковил е разработена чрез органолептичен тест, при който доброволци дегустират разтвори с различни концентрации на чушки и оценяват тяхната лютивина. Този метод обаче е неточен и субективен, тъй като различните хора имат различна чувствителност към капсаицина. Затова сега се използват по-съвременни и точни методи, като хроматография с висока производителност, която измерва директно количеството капсаицин в чушката.
Скалата на Сковил е интересен и полезен инструмент за сравняване на лютивината на чушките, които са широко използвани в различни кухни по света. Чушките имат и много ползи за здравето, като подобряват циркулацията на кръвта, повишават метаболизма, стимулират имунната система и действат като антиоксиданти и антибиотици. Освен това добавят вкус и аромат на много ястия и сосове.
Коментари