Необходимо е да храним червата си, а не само да глезим езика си, категоричните са експерти! Най-бързият начин да успокоим червата, е да приемаме пребиотици, пробиотици и синбиотици. Какво представлявяват? Как се приемат? От къде да ги набавим?
Какво е пробиотик?
Над 400 различни видове микроорганизми обитават храносмилателния ни тракт, това прави почти 2 кг от общото ни телесно тегло. Тези микроорганизми включват колкото полезни, толкова и вредни бактерии. Пробиотиците са концентрация на живи организми, която допринася за здравословната микробиологична околна среда и потиска вредните микроби.
Помагат на имунната ни система и могат да бъдат използвани за лечение на диария, инфекции на пикочните и женските полови пътища, рак на дебелото черво, атопичен дерматит при деца, сезонни алергии, синузит и бронхит. Пробиотиците могат да бъдат бактерии, плесени или дрожди. Най-често са бактерии, по-популярнити са млечно-киселите бактерии. Първия записан пробиотик е ферментиралото мляко.
От къде да се снабдите с тях?
Храни, като кисело мляко, ферментирало мляко, мътеница, енергийни напитки и дори бебешка храна могат да съдържат пробиотици. Продават се и пакетирани пробиотични храни и капсули.
Какво е пребиотик?
Пребиотиците са селективно ферментирали хранителни съставки, които водят до конкретни промени в състава и дейността на стомашно-чревната микрофлора. Насочени са към микрофлората, представена вече в екосистема, действайки като "храна" за целевите микроби.
Най-широко приетите пребиотици са FOS (фрукто-олигозахариди) и GOS (галакто-олигозахариди)
Може да си ги набавите от следните храни: аспержи, чесън, артишок, лук, пшеница и овес, соя, боб и грах.
Пребиотичните съединения се добавят към много храни, като: кисело мляко, зърнени храни, хляб, бисквити, млечни десерти, сладоледи, адаптирано мляко, както и в някои животински храни.
Пребиотиците подобряват баланса на минералите, влияят върху глюкозата и стимулират растежа на добрите бактерии.
Какво е синбиотик?
Пробиотичните бактерии заедно с пребиотици, които подпомагат растежа им, образуват синбиотици. По синергичен начин засилват ползите от пробиотиците. Синбиотиците повишават имунитета и подобряват метаболизма.
Коментари