Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Пробиотична диета - същност и кои храни да изберем

Пробиотична диета - същност и кои храни да изберем

Пробиотична диета

Какво представляват пробиотиците?

Пробиотиците са комбинация от живи полезни бактерии и/или дрожди, които мирно колонизират телата ни. Следователно пробиотиците са съставени от т.нар. добри бактерии, които помагат на тялото да бъде здраво и ефективно.

Те са част от микробиома (да не се бърка с микробиотата), по-голямо струпване, съставено от бактерии, гъбички, вируси и протозои. Това е уникална колония за всяко човешко същество: няма две еднакви (дори микробиомите на близнаците са различни).

Пробиотична диета - на какво се основава

Пробиотичната диета се използва широко при чревни проблеми и бактериални инфекции: пробиотичните бактерии всъщност помагат за възстановяване на полезните организми в червата, които имат функцията да елиминират патогените, присъстващи в него. Според проучване, публикувано в медицинското списание The Lancet, пробиотичните храни са се оказали ефективни при превенцията и лечението на различни заболявания, тъй като подобряват чревната флора.

Млякото, обогатено с Lactobacillus Acidophilus, е първата пробиотична храна, използвана за борба с непоносимостта към лактоза.

Как могат да се дефинират пробиотичните храни

Пробиотична диета - същност и кои храни да изберем

Според определението, дадено от ФАО и Световната здравна организация, пробиотиците са „живи организми, които, когато се прилагат в адекватни количества, носят полза за здравето на гостоприемника“.

Следователно пробиотичните храни са храни, които стимулират дейността на бактериите в дебелото черво. Бактериите, млечната киселина и дрождите се комбинират, за да произведат микроорганизми, които помагат и стимулират храносмилането на захари и въглехидрати, също така стимулират имунната система и поддържат pH на червата.

Пробиотиците има предимно във ферментирали млечни продукти, но според статия, публикувана в American Journal of Clinical Nutrition ферментирали зеленчуци и меса също за източник на пробиотици.

Критерии за пробиотични храни

Какви са необходимите изисквания, които трябва да притежава една храна, за да бъде определена като пробиотик?

Един микроорганизъм може да бъде определен като пробиотик само ако отговаря на определени изисквания, и по-конкретно:

- да е безопасен за човешкото здраве: пробиотичните микроорганизми не трябва да са носители на придобита и/или трансмисивна антибиотична резистентност; пробиотичните микроорганизми не трябва да бъдат инвазивни, канцерогенни или патогенни;

- трябва да са активни и жизненоважни елементи в червата в количества, които да оказват благоприятни ефекти, наблюдавани при проучвания за ефикасност;

- трябва да могат бактериите да се задържат и да се размножават в червата на човека.

Пробиотиците колонизират червата временно: това приключва няколко дни след спиране на приема им.

Видове микроорганизми, открити в пробиотиците

Пробиотици

Има два вида микроби, открити в пробиотичните храни: лактобацили и бифидобактерии.

Lactobacillus acidophilus ви позволява да имате редовно и добро храносмилане, позволява усвояването на хранителни вещества в тънките черва. Лактобацилите създават враждебна среда за инфекции на пикочните пътища и бактериални заболявания като Salmonella, тъй като благодарение на свойствата си те понижават нивата на PH.

Бифидобактериите, присъстващи в дебелото черво, защитават чревните стени и произвеждат киселини, които поддържат правилния баланс на PH. Бифидобактериите подпомагат производството на витамин B, предотвратявайки усвояването на токсичните нитрати.

Кои са основните пробиотични храни

Полезните свойства на пробиотичните храни надхвърлят тяхната хранителна стойност. Най-често срещаните пробиотични храни са млякото и неговите производни: повечето пробиотици са съставени от лактобацили, които ферментират лактозата, което води до производството на млечна киселина.

Млечни продукти, които съдържат живи ферментирали бактерии, са някои кисели млека, меки сирена, рикота и кефир, напитки, богати на млечни ферменти, и пробиотици, получени от ферментирало мляко.

Други пробиотични храни са ферментирали соеви продукти като тофу и темпе, някои мариновани продукти и кисело зеле, хляб с квас и алкохолни напитки, включително вино, сайдер и бира.

Пробиотиците могат да се приемат и чрез добавки.

Ползите от пробиотичните храни

Пробиотик

Пробиотичните храни могат да допринесат значително за здравословното храносмилане, защото спомагат за здравословното производство на чревна флора.

Пробиотиците помагат за облекчаване на непоносимостта към лактоза, укрепват имунната система и помагат в борбата с холестерола и са валидна помощ за тези, засегнати от синдром на раздразнените черва. Освен това доказателствата сочат, че пробиотиците могат да инхибират ротавируса, който причинява стомашен грип.

Как и кога трябва да се приемат пробиотици

Препоръчително е пробиотиците да се приемат на празен стомах, тъй като действайки по този начин, бактериите не срещат пречки по време на пътуването си от pH на стомаха и киселинното действие на стомашните сокове, достигайки непокътнати до дебелото черво.

Освен това е много важно пробиотиците да се консумират възможно най- скоро след производството и ако е възможно, препоръчително е да са пресни от хладилника: като се има предвид, че съдържат живи микроорганизми, консумацията и съхранението на пресни пробиотици ви позволява да поддържате и приемате максимална концентрация на жизнеспособни бактерии.

Вижте още:

- Какво са пребиотиците;

- Здравословните ползи от пробиотиците;

- Топ 8 храни с пробиотици освен киселото мляко

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest